FotowoltaikawPolsce » Blog » Ile trzeba będzie zapłacić w 2023 roku za ogrzewanie pompą ciepła i gazem?

Ile trzeba będzie zapłacić w 2023 roku za ogrzewanie pompą ciepła i gazem?

Jak wiadomo, w 2023 roku gospodarstwa domowe zapłacą zdecydowanie więcej za ogrzewanie. Oczywiście podwyżki będą dotyczyły wszystkich źródeł ciepła. Ile mogą zatem wynieść roczne koszty ogrzania domy o powierzchni wynoszącej 150 m2 za pomocą gazu ziemnego i pompy ciepła w 2023 roku?

Jakich cen prądu trzeba się spodziewać?

W trakcie wakacji Prezes Urzędu Regulacji Energetyki poinformował, że w przyszłym roku taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych mogą wzrosnąć przynajmniej o 180%. W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to, że w 2023 roku średnia cena prądu będzie wynosiła minimum 1,78 zł/kWh (VAT 23 proc. + akcyza + wzrost opłat dystrybucyjnych o 20 proc.).

Otrzymaj minimum 3 bezpłatne oferty instalacji pomp ciepła


  Oferty są niezobowiązujące a będziesz mógł sam podjąć decyzję.

  Czytaj więcej: Pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe? Wady i zalety rozwiązania

  Dlaczego wzrost będzie wynosił 180%?

  Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, wspomniana wartość nie jest przypadkowa. W najprostszym możliwym ujęciu średni kurs za megawatogodzinę energii elektrycznej kontraktowanej na 2023 rok wyniósł 1096 zł/MWh. Na bazie indeksu BASE_Y-23 wszystkie spółki obrotu kupują energię dla przedsiębiorstw, a także gospodarstw domowych, by później na jego podstawie kreować ceny dla wymienionych podmiotów. Należy mieć świadomość, że średnia wartość na poziomie 1096 zł/MWh jest wyższa o 170% w porównaniu do stawki, którą obecnie płacą gospodarstwa domowe. 

  Zobacz również: W jaki sposób uzyskać do 21 tysięcy złotych za pompę ciepła?

  Ile może wzrosnąć cena gazu ziemnego w Polsce w 2023 roku?

  Można zaobserwować, że ceny gazu ziemnego rosną od końca 2021 roku. Oczywiście wzrost cena zaczął przyspieszać w 2022 roku, gdy została ograniczona podaż błękitnego paliwa przez Rosję. Godny uwagi jest fakt, że średnia cena w kontrakcie na 2023 rok wynosi 496 zł/MWh. Oznacza to, że jest dwa razy większa od obecnego średniego kosztu jednej kilowatogodziny. Gospodarstwa domowe płacą teraz 25 gr/kWh, z kolei w 2023 roku należy spodziewać się ceny wynoszącej około 61 gr/kWh.

  Warto wiedzieć: Jaki jest koszt miesięczny ogrzewania domu z pompą ciepła?

  Co będzie lepszym rozwiązaniem? Pompa ciepła czy kocioł na węgiel?

  Warto wiedzieć, że podwyżki ogrzewania w tym momencie nie dotykają gospodarstw domowych, które korzystają z kotłów gazowych, a także pomp ciepła. W wyniku sankcji nałożonych na Rosję użytkownicy dostrzegają wzrost cen węgla przeznaczonego do ogrzewania. Należy zaznaczyć, że jego ceny dochodzą już do 3700 złotych za tonę. Oznacza to tym samym wzrost, aż o 2700 złotych w porównaniu do cen sprzed roku. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że mimo drastycznych podwyżek cen prądu, pompy ciepła nadal są bardzo konkurencyjną opcją. Uwzględniając prognozowane ceny gazu w 2023 roku, ogrzewanie węglem może być droższe w porównaniu do ogrzewania gazem o kilka procent. 

  Marcin

  Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

  Więcej informacji

  Post navigation

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Drop file here