FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika dla domu, ilość paneli oraz moc
Fotowoltaika dla domu, ilość paneli oraz moc

Fotowoltaika dla domu, ilość paneli oraz moc

Nie da się ukryć, że ceny prądu są coraz to wyższe. Większość osób jeszcze się nie pogodziła z ostatnimi podwyżkami, a już przewiduje się kolejne. W związku z tym, fotowoltaika zaczyna przeżywać swój kolejny boom i trudno jest się temu dziwić. W tekście tym opowiemy o wszystkim, co musimy wiedzieć w przypadku fotowoltaiki dla domu.

Na jakie korzyści można liczyć w przypadku instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika dla jednorodzinnego domu pozwala na spore oszczędności na rachunkach za prąd. W dobie zmieniających się szybko taryf z roku na rok, a do tego galopującą wręcz inflacją, bardzo dobrym rozwiązaniem jest możliwe najbardziej zminimalizowanie wszelkich ponoszonych kosztów. Fotowoltaiczna instalacja pozwala nam na wytwarzanie swojego własnego prądu i to przez bardzo długi okres czasu.

Warto wiedzieć: Mój Prąd 4.0 od kiedy złożyć wniosek

Dobrana statystycznie mikro instalacja dla domu, przy wykorzystaniu wspierających programów OZE, na przykład programu Mój Prąd, czy też ulgi termomodernizacyjnej, jest się w stanie zwrócić po około pięciu czy też sześciu latach.

Pierwsza instalacja? Sprawdź - Jak wybrać firmę fotowoltaiczną?

Jak można zmaksymalizować wszelkie korzyści z fotowoltaiki?

Aby móc zwiększyć samą opłacalność fotowoltaiki, należy dobrze zaplanować tę inwestycję. Projekt na pewno powinien uwzględnić wszelkie zapotrzebowanie na energię, które poznamy chociażby poprzez analizę samej wysokości rachunków za prąd.

Kluczem do zwracającej się szybko inwestycji jest dobór mocy optymalnej instalacji fotowoltaicznej. Sam poziom autokonsumpcji energii z modułów PV powinien być możliwie jak najwyższy, ale dobrze jest jednocześnie, jeśli moduły fotowoltaiczne zapewniają wszelkie energetyczne potrzeby bez konieczności zakupu energii za wyjątkiem dni o bardzo niskim nasłonecznieniu, na przykład gdy panuje zima.

Kolejny aspekt to wybór konkretnego rodzaju paneli fotowoltaicznej, dodatkowych komponentów oraz systemu montażowego. Na pewno dobrą metodą jest zwiększenie opłacalności fotowoltaiki dla jednorodzinnego domu jest skorzystanie z obecnych programów dofinansowania.

Sprawdź również: Kiedy fotowoltaika jest opłacalna?

Fotowoltaiczne panele znajdować się powinny na gruncie lub też bezpośrednio na dachu. Dobrze także, gdy sam kąt nachylenia paneli się mieści w przedziale 30 do 45 stopni, ale także akceptowalne są innego rodzaju rozwiązania.

Panele fotowoltaiczne powinniśmy zamontować jedynie w kierunku południowym, zachodnim lub wschodnim. Północna orientacja jest najmniej polecana. Jeśli się nie korzysta z mikro inwerterów, musimy przygotować odpowiednie miejsce pod montaż, aby na panele słoneczne nie padał żaden cień. W innym razie to wpłynie bardzo negatywnie na samą efektywność systemu.

W jaki sposób działa instalacja fotowoltaiczna i z czego się składa?

Mikro instalacja standardowa, fotowoltaiczny zestaw dla domu jednorodzinnego, składa się z kilku różnych komponentów. Wszystkie są niezbędne do funkcjonowania systemu. Do nich zaliczamy:

  • fotowoltaiczne panele - w nich zachodzi tak zwane zjawisko fotowoltaiczne. W jego obrębie powstaje darmowa energia fotowoltaiczna, Sprawdź więcej: Rodzaje paneli fotowoltaicznych
  • konstrukcje montażowe - całokształt mechanicznych środków, wykonanych najczęściej ze stali lub aluminium, używanych do bezpiecznego i stabilnego osadzenia paneli na dachu, czy też na gruncie, Sprawdź więcej: Fotowoltaika na trackerach ile kosztuje
  • falownik - jest podłączony w sposób bezpośredni do paneli. Odpowiada on za kontrolę bieżącą całego systemu. Inwerter czuwa nas ogólnym bezpieczeństwem energetycznym instalacji oraz także zamienia prąd stały z paneli w prąd zmienny, z którego jak najbardziej można korzystać,
  • dwukierunkowy licznik - urządzenie to jest wykorzystywane do kontrolowania bieżącego całego fotowoltaicznego systemu oraz także funkcji pomiarowych przepływu energii. Licznik to element sieci energetycznej i zapewnia samą możliwość oddawania nadwyżek energii oraz także pobierania prądu do Operatora w razie pojawiającej się potrzeby,
  • elementy infrastrukturalne oraz okablowanie.

Warto wiedzieć: Gwarancja na instalację fotowoltaiczną – przeczytaj jak działa?

Jak widać na załączonym obrazku, elementów jest sporo. Wszystko musi być dopracowane w najmniejszych szczegółach, aby działało wszystko poprawnie.

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here