FotowoltaikawPolsce » Blog » Jakie grzejniki do powietrznej pompy ciepła?
Jakie grzejniki do powietrznej pompy ciepła

Jakie grzejniki do powietrznej pompy ciepła?

Pompa ciepła to instalacja niskotemperaturowa. Do jej prawidłowego działania, niezbędny jest odpowiedni odbiornik ciepła. Zwykle zalecane jest połączenie pompy z ogrzewaniem typu płaszczyznowego, na przykład typu podłogowego. Czy nieposiadanie takiego ogrzewania, jest równoznaczne z niemożliwością założenia pompy ciepła? Nie. W sprzedaży dostępne są specjalne kaloryfery przystosowane do niskotemperaturowego ogrzewania. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Urządzenia grzewcze przeznaczone do pomp ciepła oraz kotłów kondensacyjnych charakteryzują się niewielką pojemnością wodną, oraz małym ciężarem własnym. Dzięki temu kaloryfery również mają minimalną bezwładność cieplną. Rozwiązanie to sprawia, że pompa może pracować w pełni efektywnie, a system spełni swoją funkcję. 

Mowa tu o zasadzie zużycia jak najmniejszej ilości prądu przez pompę, przy jak najniższej temperaturze wody grzewczej.  

Klasyczne grzejniki a pompy ciepła – dlaczego nie mogą razem pracować?

Jeśli ktoś zdecydował się na remont i odnowienie budynku, to z pewnością zastanawia się nad tym, czy możliwe jest podłączenie posiadanych grzejników do pompy ciepła. Niestety klasyczne kaloryfery osiągają pełną moc dopiero przy nagrzaniu do 70 – 80°C. Konieczna jest wymiana instalacji grzewczej. Pompa ciepła połączona z takimi grzejnikami nie będzie działała w pełni wydajnie. Dlaczego? Ponieważ wszystkie pompy dostosowane są do instalacji niskotemperaturowych. Co za tym idzie, woda wykorzystywana w systemie musiałaby być podgrzania na niższej temperatury.

Wypełnij formularz i ustal możliwy termin instalacji pomp ciepła

Wycena instalacji pomp ciepła jest za darmo a termin realizacji ustalany jest indywidualnie

Jakie grzejniki będą najlepsze do pompy ciepła?

Co zrobić w sytuacji, gdy pompa ciepła nie współpracuje z tradycyjnymi grzejnikami? Wówczas rozwiązaniem są grzejniki niskotemperaturowe. Posiadają one specyficzne właściwości, dzięki którym bez problemu współpracują z pompami ciepła i kotłami kondensacyjnymi.

Więcej informacji:  Kłótnia o pompy ciepła. Producenci poirytowani zmianami.
Grzejnik dla pompy ciepła

Czytaj więcej: Jakiej wielkości powinien być bufor ciepła w instalacji z pompą ciepła?

Grzejnik niskotemperaturowy charakteryzuje się mniejszym ciężarem własnym, ale także mniejszą pojemność wodną. Przez co uważane są za jedną z największych powierzchni wymieniających ciepło. W sprzedaży znajduje się kilka różnego rodzaju grzejników  niskotemperaturowych, które będą współpracowały z pompą ciepła. Poniżej przykłady kilku z nich.

Grzejnik typu kanałowego z konwekcją wymuszoną dla pomp ciepła

Nowoczesne domy mają coraz częściej duże oka. Dzięki temu w ich środku tworzy się przestrzeń, a mieszkańcy mają doskonały widok na otaczający teren. Rozwiązanie to związanie jest jednak z większą utratą ciepła. Biorąc to pod uwagę, producenci systemów grzewczych wprowadzili do sprzedaży grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną. Umieszcza się je w podłodze tuż przy oknie. Grzejniki te posiadają specjalne wentylatory, które reagują na zbyt niską temperaturę w pomieszczeniu. Jej spadek poniżej wcześniej określonego poziomu, uruchamia kaloryfer, który natychmiast ją podwyższa.

Sprawdź więcej: Pompa niskotemperaturowa czy wysokotemperaturowa – którą wybrać? 

Klasyczne grzejniki do pompy ciepła

Grzejniki płytowe dla pompy ciepła

Grzejniki te spodobają się osobom, które chcą mieć kaloryfer o dużej powierzchni. Płaska płyta jest bowiem w stanie szybciej nagrzać pomieszczenie niż mniejsze grzejniki. Związane jest to z dużym obszarem wymiany ciepła. W sprzedaży dostępne są kaloryfery jednopłytowe, dwupłytowe oraz trzypłytowe. U niektórych producentów można również znaleźć konwekcyjne grzejniki płytowe.

Sprawdź również: Pompy ciepła RybnikPompy ciepła TychyPompy ciepła Dąbrowa Górnicza

Montaż grzejników typu płytowego jest doskonałym rozwiązaniem podczas modernizacyjni budynku, wymiany dotychczasowego źródła ogrzewania na pompę ciepła oraz w przypadku niemożliwości zamontowania ogrzewania płaszczyznowego.

Warto sprawdzić: Pompy ciepła ChorzówPompy ciepła JaworznoPompy ciepła Jastrzębie-Zdrój

Wybór grzejników powinien być uzależniony od wielu czynników. Muszą one przede wszystkim pasować do pompy ciepła. Ostateczną decyzję najlepiej skonsultować ze specjalistami zajmującymi się ich instalacją. Z pewnością pomogą oni w wyborze najbardziej efektywnego systemu grzewczego. 

Więcej informacji:  Fotowoltaika w bloku na balkonie czy warto?

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

  • Bzdura u mnie pompa 16 kw iviessman i bufor 500l grzeje 350m2 średnio docoeplonej powierzchni bez problemu na grzejnikach typ konwektor i miedziana instalacja na grzejnikach jest góra 40 st w domu po 2 dniach grzania robi się 25 st
    Pozdrawiam

  • Straszne bzdury i kocopoły w tym artykule. Pracuję w branży grzewczej od lat i nie istnieje coś takiego jak grzejniki nisko i wysokotemperaturowe. Niepotrzebnie robicie ludziom, którzy nie znają się na ogrzewnictwie, wodę z mózgu. Pompa ciepła jest w stanie zagrzać budynek każdego rodzaju grzejnikiem. Jedyne na co należy zwrócić uwagę to to, żeby grzejnik miał wystarczającą moc przy danym parametrze zasilania. Co w 99% przypadków jest spełnione bez zmiany grzejników. W ostateczności należy zmienić grzejnik na większy mocowo, ale obojętnie jaki i na pewno nie „niskotemperaturowy” (jest to wymysł sprzedawców i może jakiś teoretyków, bo każdy grzejnik będzie miał taką temperaturę jaką na niego puścimy – np. 60°C i co wtedy nagle cudownie zamienia się w grzejnik wysokotemperaturowy czy jak?) Inna sprawa to to, że mocą grzejnika możemy sterować nie tylko przez temperaturę, ale również zwiększając strumień przepływu czynnika grzejnego. Obstawiam, że autor artykułu nie zamontował ani jednej pompy ciepła, a jedynie powiela zasłyszane błędne teorie.
    Podsumowując: Nie ma grzejników niskotemperaturowych i w swojej karierze gdzie miałem i mam na co dzień do czynienia z dziesiątkami instalacji pomp ciepła, które w większości sam zmontowałem, jeszcze nigdy nie spotkałem się z koniecznością zmiany grzejników.
    Pozdrawiam DZ

  • Właśnie te grzejniki typu konwektor zawierają mało wody, o tym pisze autor. W takim grzejniku jak masz 350 ml to niektórzy mają grzejniki purmo w których jest 8x tyle wody a potrafią grzać tą samą powierzchnię np.15 m2 . Pozdrawiam

  • akurat do pompy ciepła typu woda powietrze duża pojemność grzejnika i duża średnica magistrali rozprowadzającej to zaleta, bo instalacja przystosowana do pc ma dużo większe przepływy, co w przypadku bździdelek o pojemności strzykawki może generować szumy i zbędny opór.

Comments are closed.

Ile elektrowni atomowych mają Niemcy?

Opłata OZE – co to jest? I jaka będzie w 2023 roku

Formalności związane z instalacją pomp ciepła

Fotowoltaika na działce ROD – Dofinansowanie i montaż 2023