Kredyt ekologiczny dostępny jest niemalże w każdym polskim banku. To popularne rozwiązanie, powiązane z rządowymi programami wspierającymi rozwiązania proekologiczne i ochronę środowiska. Jaka jest jednak maksymalna kwota takiej pożyczki i na co można ją zaciągnąć? Warunki przyznawania środków są bardzo specyficzne. Przed podpisaniem umowy zapoznajmy się z nimi wyjątkowo skrupulatnie.
Czym jest kredyt ekologiczny?
Eko-kredyt to rozwiązanie, które przeznaczymy na rozmaite inwestycje ekologiczne. Dotyczy to zarówno nowoczesnych urządzeń, maszyn, jak i również np. nieruchomości wykorzystujących technologie sprzyjające środowisku naturalnemu. Najczęściej banki szczegółowo definiują w umowach, na jakie rozwiązania możemy wydać przyznane nam pieniądze.
W praktyce forma kredytu ekologicznego przypomina zwykły kredyt gotówkowy lub hipoteczny. Różnica polega na tym, że przyznaną kwotę (lub przynajmniej jej część) jesteśmy zobowiązani wydać na cele ekologiczne. To natomiast dobrze wpisuje się w obecny nurt pro-środowiskowy.
Czym ekokredyt różni się od zwykłych kredytów?
Kredyty na cele ekologiczne najczęściej mają jasno uregulowane przeznaczenie. W odróżnieniu od standardowych zobowiązań, w ich przypadku banki wymagają od swoich klientów przeznaczenia pieniędzy na określone cele. Zależnie od oferty, może dotyczyć to całej przyznawanej kwoty lub tylko jej określonego procenta.
Zwykle konieczne jest szczegółowe rozliczenie się z podjętych inwestycji, np. poprzez okazanie faktur za zakupione produkty lub ich instalację.
Kredyt na pompę ciepła czy inny ekologiczny cel często ma o wiele atrakcyjniejsze warunki. Zdarza się, że jego Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest zdecydowanie niższa niż w przypadku zwykłego zobowiązania bez określonego celu. Pozwala on nam także na zakup rozwiązań redukujących wydatki. W dłuższej perspektywie prowadzi więc do znacznych oszczędności. Ponadto dotacje rządowe sprawiają, że niejednokrotnie wyższa jest maksymalna kwota kredytu.
Na co można przeznaczyć kredyt ekologiczny?
Zależnie od konkretnej oferty i banku, otrzymane środki przeznaczymy m.in. na:
- instalacje fotowoltaiczne,
- zakup pomp ciepła,
- przydomowe wiatraki czy elektrownie wodne,
- zakup i montaż kolektorów słonecznych.
Na rynku dostępny jest również tzw. ekologiczny kredyt hipoteczny. Jak sama nazwa wskazuje, otrzymane w ten sposób pieniądze wydamy na kupno lub budowę domu pasywnego czy energooszczędnego. Środki możemy też wydać na remont już istniejących budynków jednorodzinnych, prowadząc do zwiększenia ich efektywności energetycznej. Ten rodzaj zobowiązania najczęściej opiewa na zdecydowanie wyższe kwoty niż zwykłe bankowe produkty ekologiczne.
Jak wziąć kredyt na pompę ciepła?
Kredyt na pompę ciepła zaciągniemy w sposób bardzo podobny do każdego innego kredytu gotówkowego. Musimy tylko zwrócić się do konkretnego banku z wypełnionym wnioskiem. Tam zostaniemy sprawdzeni pod względem:
- zdolności kredytowej,
- historii kredytowej,
- sytuacji zawodowej i formy zatrudnienia (np. rodzaj umowy),
- sytuacji finansowej.
Bank musi ustalić, czy przyznanie nam kredytu na kwotę, o którą się ubiegamy, nie stanowi dla niego ryzyka. Najczęściej przy podpisywaniu umowy nie musimy przedstawiać żadnych dodatkowych dokumentów. Po otrzymaniu pieniędzy konieczne za to bywa okazanie dowodu zakupu oraz instalacji rozwiązań ekologicznych. Podobnie procedura ta wygląda w przypadku pożyczki na inne, mniejsze inwestycje ekologiczne, np. kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne.
Ubiegając się o eko kredyt hipoteczny, przygotujmy się na więcej formalności. W tym przypadku bank może chcieć od nas dokumentacji związanych z kupowaną, remontowaną czy budowaną nieruchomością. Wiąże się to z koniecznością przedstawienia np.:
- projektu domu,
- audytu energetycznego prezentującego prognozy rocznego zużycia energii.
Kredyt Czyste Powietrze – weź kredyt na wymianę pieca
Tzw. Kredyt Czyste Powietrze to w praktyce zobowiązanie zaciągane w ramach rządowego programu o nazwie „Czyste powietrze”.Dzięki niemu część przyznanego nam kredytu zostaje spłacona z dotacji od Państwa.
W tym przypadku sami zgłaszamy się do banku o kredyt, a on wysyła wniosek ws. wzięcia udziału w programie „Czyste Powietrze”. W ten sposób możemy otrzymać określoną kwotę np. na wymianę pieca czy inne inwestycje proekologiczne. Całkowity koszt kredytu nie jest też aż tak wysoki, bo obniżony zostaje przez przyznaną przez rząd dotację. To sprawia, że dla wielu osób może być to bardzo atrakcyjna oferta.
Jakie banki oferują kredyty ekologiczne?
Działania sprzyjające zwiększeniu ilości energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii są promowane przez wiele instytucji rządowych i finansowych. Bank Ochrony Środowiska [^1] wskazuje nawet na trend wzrostowy w zaciąganiu tego rodzaju zobowiązań. Aktualnie oferują go najpopularniejsze na rynku banki:
- BNP Paribas,
- BOŚ Bank,
- mBank,
- PKO BP,
- Pekao,
- Alior Bank.
Szczegółowe informacje dotyczące kredytów, a także warunki przyznawania ich w różnych bankach, znajdziemy na stronie internetowej: https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyt-ekologiczny/.
Jakie jest oprocentowanie kredytów ekologicznych?
Kredyty ekologiczne często przyznawane są na bardzo atrakcyjnych warunkach. Wynika to z faktu, że banki niejednokrotnie decydują się zupełnie rezygnować z pobierania prowizji. Dodatkową zachętą jest też niskie oprocentowanie, wynoszące zwykle mniej niż 10%, a czasem nawet ok. 5%.
Zobowiązania tego typu miewają elastyczny okres kredytowania. W wielu instytucjach finansowych wynosi on od kilku do nawet kilkudziesięciu miesięcy. To ułatwia stworzenie oferty dostosowanej do naszych możliwości i potrzeb. Ne zapominajmy też o korzyściach związanych z zakupem ekologicznych rozwiązań. W perspektywie kilku kolejnych lat przyniosą nam one znaczne oszczędności wynikające z wykorzystania ekologicznych źródeł energii. To kolejna pozytywna niespodzianka dla naszego portfela.
Czy warto wziąć kredyt ekologiczny?
Kredyty ekologiczne są rozwiązaniami, które możemy uznać za atrakcyjne.
- Działają nie tylko na korzyść środowiska naturalnego, ale i naszego budżetu.
- Kosztują mniej od zwykłych zobowiązań, a do tego łatwiej jest dopasować je do swojej sytuacji finansowej.
- W przyszłości z kolei przynoszą oszczędności, więc swobodniej się je spłaca.
- Dostępne są w różnych formach, co sprzyja łatwiejszym poszukiwaniom najlepszej oferty.
Nie oznacza to jednak, że kredyt na pompę ciepła czy inne eko-rozwiązanie jest pozbawiony minusów. Na pewno musimy na niego przeznaczyć większość przyznanych nam środków. A to znacznie ogranicza swobodę zarządzania pieniędzmi. Dodatkowo konieczne jest przedstawienie dowodów zakupu, a za złamanie warunków umowy może grozić kara.
Polecamy porównywać propozycje różnych instytucji między sobą. Dzięki temu sprawdzisz, która oferta ekokredytu jest najkorzystniejsza. Na koniec możesz zestawić ją jeszcze ze zwykłym kredytem gotówkowym i ostatecznie przekonać się, czy jest rzeczywiście opłacalna.
[^1]: https://inwestycje.pl/biznes/bos-trend-wzrostu-udzialu-kredytow-ekologicznych-w-sprzedazy-bedzie-kontynuowany/