FotowoltaikawPolsce » Blog » Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej w 2023 roku

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej w 2023 roku

Systemy fotowoltaiczne wytwarzają energię za pomocą paneli słonecznych. Jeśli chcesz rozbudować system fotowoltaiczny, musisz zwiększyć liczbę paneli. Początkowy koszt rozbudowy instalacji fotowoltaicznej jest porównywalny z pierwotną ceną instalacji.

Jednak zwiększenie rozmiaru systemu fotowoltaicznego może kosztować więcej, niż się spodziewałeś, w zależności od tego, ile pracy wymaga. Ostatecznie warto zainwestować w rozszerzoną moc, ponieważ jest to bardziej ekonomiczne niż utrzymywanie wysokiego rachunku za energię.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – jak się za to zabrać?

Instalacja systemu fotowoltaicznego kosztuje obecnie około 5 000–10 000 zł. Początkowy koszt rozbudowy instalacji fotowoltaicznej jest porównywalny z pierwotną ceną instalacji. Ważne jest, aby znać materiały użyte w systemie przed podjęciem decyzji, ile będzie kosztować rozbudowa. Ogólnie rzecz biorąc, im droższe materiały, tym więcej pracy będzie wymagane do rozbudowy tego systemu. Dlatego ważne jest staranne zaplanowanie prac związanych z rozbudową, aby nie trzeba było ich powtarzać. Na przykład, jeśli chcesz dodać więcej paneli, ale twoje panele są wykonane z taniego materiału, być może będziesz musiał najpierw wymienić je na panele wyższej jakości.

Ile kosztuje Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej w 2023?

Koszt rozbudowy instalacji fotowoltaicznej będzie zależny od wielu czynników, w tym od wielkości istniejącej instalacji, mocy i wydajności magazynów energii, rodzaju paneli fotowoltaicznych, rodzaju i mocy inwertera, kosztów instalacji i montażu oraz kosztów dodatkowych urządzeń, takich jak monitory i przemienniki.

Ogólnie rzecz biorąc, przybliżony koszt rozbudowy instalacji fotowoltaicznej wynosi od 10 000 do 15 000 zł za 1 kW mocy instalacji. Zalecane jest również przeprowadzenie analizy kosztów i zysków, aby określić, czy dana inwestycja będzie opłacalna. Warto również zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże w wyborze odpowiednich komponentów, doradzi technicznie i określi, jaka moc jest potrzebna do rozbudowy.

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na inwestycje w systemy fotowoltaiczne i ich rozbudowy, dlatego ważne jest, aby przeprowadzić dokładny przegląd i wybrać najlepszy system do Twoich potrzeb.

Czy zdecydujesz się na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej?

Ponadto rozbudowa systemu fotowoltaicznego może być bardzo opłacalna - nawet po uwzględnieniu wszystkie wydatki. Załóżmy na przykład, że Twój obecny rachunek za prąd kosztuje 100 zł miesięcznie, a nowy rachunek wyniósłby 110 zł miesięcznie po dodaniu paneli słonecznych. Jeśli zarabiasz 10% na swoich inwestycjach, a utrzymanie systemu paneli słonecznych kosztuje 5 zł miesięcznie, zarobiłbyś 5 zł miesięcznie po opodatkowaniu – czyli 60 zł rocznie. W takim przypadku warto byłoby wydać dodatkowe kilkaset dolarów na system lepszej jakości.

Czytaj więcej: Panele fotowoltaiczne full black – Opinie

Ponadto bardziej ekonomiczna jest rozbudowa systemu fotowoltaicznego, gdy jest on jeszcze stosunkowo nowy niż po wielu latach użytkowania. Kiedy system jest nowy, zwykle ma minimalne zużycie i może z łatwością obsłużyć więcej paneli bez konieczności przeprowadzania poważnych napraw lub wymiany. Jednak nie zawsze tak jest; niektóre systemy wymagają z czasem poważnych napraw lub wymiany. W takich przypadkach bardziej ekonomiczna może być późniejsza rozbudowa systemu, gdy będzie on bardziej zużyty i będzie wymagał wyższych kosztów konserwacji w porównaniu z początkowymi kosztami instalacji.

Czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej się opłaca?

Z drugiej strony rozbudowa systemu fotowoltaicznego może wymagać znacznych zmian w istniejących instalacji, takich jak zmiana rozmieszczenia paneli słonecznych lub całkowite dodanie nowych. Może to być czasochłonne i kosztowne, jeśli masz wcześniej istniejące uszkodzenia lub problemy z poprzednią instalacją, które wymagałyby naprawy przed rozszerzeniem systemu. Na przykład, jeśli panele słoneczne są zamontowane na istniejących gontach dachowych, a te gonty są już uszkodzone lub mają z nimi problemy, mogą wymagać wymiany przed dodaniem dodatkowych paneli.

Sprawdź również: Ile kosztuje serwis instalacji fotowoltaicznej – Czy warto?

Podobnie rozbudowa systemu fotowoltaicznego może być trudniejsza niż oczekiwano, gdy nie nie znasz jeszcze wszystkich szczegółów swojej konkretnej sytuacji. Ponadto istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na to, ile będzie kosztować rozbudowa, na przykład ile energii zużyjesz w dowolnym miesiącu i jakie opcje finansowania chcesz uzyskać dla swojego projektu. Chociaż rozbudowy są ogólnie dość prostymi projektami, istnieje wiele czynników, które mogą uczynić je bardzo nieprzewidywalnymi i mogą znacznie zwiększyć ogólne wydatki - zwłaszcza jeśli nie jesteś na nie przygotowany.

Rozbudowa fotowoltaiki a moc paneli fotowoltaicznych

Kolejny czynnik, który może sprawić, że rozbudowa instalacji fotowoltaicznej mniej skuteczne jest to, że większość ludzi nie jest świadoma tej opcji, dopóki ich stare panele nie zaczną zawodzić z powodu wieku i narażenia na trudne warunki pogodowe w czasie - co sprawia, że ​​​​aktualizowanie systemów jest o wiele za późno, aby większość ludzi nawet o tym pomyślała w ogóle! Ponadto - ponieważ instalacja nowych systemów wymaga rozległego planowania i znacznych zasobów - większość ludzi po prostu zapomina o inwestycji we własne systemy, dopóki nie jest już za stara, aby cokolwiek z tym zrobić!

Czytaj więcej: Kalkulator Fotowoltaiczny – dobór i analiza opłacalności Fotowoltaiki

Ogólnie rzecz biorąc, rozbudowa instalacji fotowoltaicznej instalacja jest zwykle tego warta, ponieważ jest bardziej ekonomiczna niż utrzymywanie wysokiego rachunku za prąd i ponieważ jest bardziej opłacalna niż korzystanie z energii z alternatywnych źródeł, takich jak turbiny wiatrowe lub generatory hydroelektryczne. Chociaż rozbudowa instalacji fotowoltaicznej może wymagać znacznych zmian w istniejących instalacjach, takich jak zmiana rozmieszczenia paneli słonecznych lub całkowite dodanie nowych, właściwe planowanie może zminimalizować te potencjalne problemy i znacznie ułatwić rozbudowę źródła zasilania, niż myślisz na początku.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej z wykorzystaniem mikroinwerterów

Ważne jest, aby dokładnie zbadać opcje przed podjęciem decyzji o rozszerzeniu mocy, ponieważ istnieje wiele czynników, które mogą znacznie wpłynąć na rzeczywisty koszt rozszerzenia - ale wcześniejsze przeprowadzenie odpowiednich badań może zaoszczędzić tysiące na nieoczekiwanych wydatkach!

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here