FotowoltaikawPolsce » Blog » Polska farma fotowoltaiczna – inwestycja na skalę światową

Polska farma fotowoltaiczna – inwestycja na skalę światową

Aktualnie w Polsce rośnie zainteresowanie elektrowniami słonecznymi. Duński  deweloper odnawialnych źródeł energii Better Energy uruchomił ogromną i nowoczesną farmę fotowoltaiczną w Wietrzychowie koło Nidzicy w województwie warmińsko-mazurskim. 

Moc farmy fotowoltaicznej wynosi 74 MW, co sprawia, że jest to obecnie druga co do wielkości elektrownia fotowoltaiczna w naszym kraju. Według umowy sprzedaż energii będzie rozliczana na podstawie umowy PPA.

Sprzedaż w modelu PPA

Odbiorcą energii elektrycznej z farmy fotowoltaicznej w Nidzicy na podstawie umowy PPA  jest grupa energetyczna Statkraft. Norweska spółka już wcześniej przyłączyła do sieci elektroenergetycznej dziesięć farm fotowoltaicznych w Danii oraz dwie w Polsce, o łącznej mocy 534 MW.

Czytaj więcej: Fotowoltaika dla firm – Od czego powinno się zacząć?

Wyprodukowała 463 GWh energii przesłanej do sieci. Liczby te mówią same za siebie. Ponadto inwestycja została sfinansowana na zasadach komercyjnych, bez pozyskiwania wsparcia ze środków publicznych. Prężnie działająca firma wykorzystuje najnowsze technologie do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Dzięki temu umowa stanowi i zapewnia długoterminową stabilność cen oraz wspiera finansowanie odnawialnych źródeł energii bez dotacji. Stałe ceny energii są gwarantem rozwoju gospodarczego danego regionu. Dla firm i przedsiębiorstw w dobie kryzysu zapewnia to poczucie bezpieczeństwa. 

Farmy fotowoltaiczne

Celem farmy jest wytwarzanie dużej ilości energii, którą następnie się sprzedaje. Ich opłacalność zależy od wielu czynników. Głównie od jakości urządzeń, optymalnych warunków słonecznymi oraz prawidłowej eksploatacji całego systemu. Duński deweloper zadbał o wszystkie szczegóły. Zarówno farma fotowoltaiczna w Wietrzychowie, jak i wcześniejsze w Postominie oraz Polanowie zapewniają sprzedaż energii z wielkoskalowej elektrowni PV zrealizowanej bez dotacji.

Warto wiedzieć: Net-metering a net-billing różnice porównanie i opłacalność

Tym samym gwarantuje to niską i stabilną cenę energii. Należy również zwrócić uwagę na zmieniające się realia i coraz większą rolę odnawialnych źródeł energii w skali światowej. Tego typu inwestycje należy traktować, jako rozwojowe. 

Podsumowanie

Główną myślą przyświecającą powstawaniu tego typu projektów jest pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii. Dbałość o naturalne środowisko to nadrzędna sprawa dla inwestora. Średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi około 1600 godzin rocznie.

Czytaj dalej: Wypowiedzenie umowy fotowoltaicznej – Jak to zrobić?

Są to optymalne warunki, aby wydajnie produkować prąd. Wykorzystanie promieni słonecznych w połączeniu z najnowszą technologią zapewni bezpieczeństwo energetyczne. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here