Pompy ciepła to jedne z najbardziej ekonomicznych, oraz przyjaznych dla środowiska urządzeń grzewczych. Energia czerpana jest ze źródeł odnawialnych, a działania potrzebne do ogrzania budynku wymagają małych ilości prądu.

W dzisiejszych czasach wyższych cen za prąd, warto zastanowić się nad instalacją gazową, lub elektryczną. Z tych rozwiązań mogą skorzystać wspólnoty mieszkaniowe, a także firmy, które już od stycznia zmierzą się z dynamicznymi podwyżkami za energię i gaz.

Ogrzewanie budynków wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Podczas wykonywania kosztorysu, warto zapoznać się z kosztami inwestycyjnymi, oraz eksploatacyjnymi. Te pierwsze okazują się dużo wyższe w stosunku do innych źródeł ciepła, drugie zaś da się bilansować na przykład przez instalację fotowoltaiczną. Ważnym aspektem kosztorysu jest wybór konkretnego rodzaju pompy ciepła.

Zakup i montaż tego urządzenia może wynieść 30-35 tys. złotych. Gruntowa pompa ciepła jest zdecydowania droższa. Jej cena kształtuje się na poziomie 45-60 tys. złotych. Opłacalność pomp weryfikowana zostaje w przyszłości. W pierwszym przypadku energia pobierana jest z powietrza, w związku z tym to jej przetworzenia potrzeba więcej energii elektrycznej, niż przy wykorzystaniu temperatury gruntu.

Czytaj więcej: Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła?

Pompa ciepła a gaz - koszty spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Do dziś pompy ciepła były zestawiane pod kątem ich opłacalności z ogrzewaniem gazowym. Wybór pompy był zazwyczaj przewidziany dla osób, które nie mają w swoich budynkach podłączenia gazu. Jego wykorzystanie zbliżało, koszty instalacji pompy. Na chwilę obecną sytuacja się zmienia. Ceny gazu drastycznie poszły do góry i nic nie wskazuje, aby dalszych podwyżek nie było. W tym wypadku gazowe może być zupełnie nieopłacalne. Nawet pod kątem późniejszej eksploatacji. Piec gazowy kosztuje od 5 do 10 tysięcy złotych. Brak przyłącza to kolejny wydatek sięgający nawet 15 tys. złotych. Dodatkowo korzystanie z gazu jest dziś bardzo drogie.

Warto przeczytać: Rząd dopłaci za ogrzewanie domu prądem i pompą ciepła

Ile kosztuje pompa ciepła dla budynków wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Wszystkie koszty związane z korzystaniem z gazu, równają się do instalacji oraz montażu pompy ciepła. Zastąpienie ogrzewania gazowego pompą, powinni rozważyć nie tylko właściciele nowych budynków, ale także Ci który zarządzają budynkami od dawna. Warto przekonywać mieszkańców do jednorazowej inwestycji jaką jest pompa ciepła, ponieważ dzięki temu nie będą płacić wyższych czynszów za utrzymanie mieszkań.

Czytaj również: Jaki jest koszt miesięczny ogrzewania domu z pompą ciepła?

Dziś wiele spółdzielni korzysta z instalacji gazowej, co przy regularnych podwyżkach cen tego surowca może się okazać bardzo nieopłacalne.

Warto sprawdzić: Pompy ciepła Zduńska Wola, Pompy ciepła ŁowiczPompy ciepła WieluńPompy ciepła Aleksandrów Łódzki,

Marcin
Latest posts by Marcin (see all)
  1. Ogólna ocena:

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here