Czy jesteś właścicielem jednorodzinnego domu, który jest ogrzewany jeszcze kotłem starego typu? Możesz jak najbardziej się starać o dofinansowanie do wymiany pieca i przyczynić się tym samym do poprawy jakości powietrza. Zobaczmy, na jakich w ogóle zasadach jest przyznawane dofinansowanie oraz o jaką kwotę maksymalną możemy się starać.
Co należy wiedzieć o programie „Czyste Powietrze”?
Program „Czyste Powietrze” jest programem ogólnopolskim. Ma on na celu zmniejszenie samej ilości zanieczyszczeń, które są generowane w grzewczym sezonie przez jednorodzinne domy poprzez wymianę kotłów na stałe paliwa na źródła ciepła bardziej ekologiczne. W ramach programu właściciele jednorodzinnych domów jak najbardziej mogą uzyskać dofinansowanie, które przeznaczą na wymianę źródła ciepła, ale nie tylko.
Czytaj również: Panele fotowoltaiczne na budynku gospodarczym
Mogą także przeprowadzić prace konkretnie termomodernizacji budynków. Dzięki temu można obiekty dostosować do wszelkich obowiązujących standardów. Uda się także wykorzystać racjonalnie surowce energetyczne oraz zmniejszymy środki, które wydajemy na ogrzewanie naszej nieruchomości.
Budżet, który jest przeznaczony na program „Czyste Powietrze” jest naprawdę wysoki. Bowiem wynosi aż 103 miliardy złotych. Pomimo że mamy jeszcze sporo czasu na złożenie wniosku, to nie zwlekajmy za mocno. Głównym powodem są oszczędności możliwe, a do tego sama poprawa jakości powietrza w okolicy zamieszkania.
Kto oraz na co otrzyma dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”?
Sprawdź również: Czy pompa ciepła ogrzeje dom?
Jednak, aby z takiego wsparcia finansowego skorzystać, nie wystarczy być tylko właścicielem, czy też współwłaścicielem mieszkalnej nieruchomości. Musimy jeszcze spełnić dochodowe kryterium. Dofinansowanie do wymiany pieca, czy tez termomodernizacyjnych prac dostępne jest dla właścicieli, których dochód roczny nie przekracza kwoty 100 000 złotych.
Wniosek o dofinansowanie wymiany pieca tak naprawdę nie jest jedynym, który możemy złożyć. Dotację możemy także dostać na przeprowadzenie w budynkach wszelkich prac termomodernizacyjnych niezbędnych. Zależnie od wybranej opcji w sam zakres takich prac wchodzi zakup oraz montaż ocieplenia przegród budynku, nowej instalacji ogrzewania centralnego, wentylacji mechanicznej, okien oraz drzwi zewnętrznych, a także instalacji odnawialnych źródeł ciepła.
Sprawdź więcej: Nasłonecznienie w Polsce w poszczególnych miesiącach
Inwestor także może dodatkowo przeprowadzić termomodernizacyjne prace. Gdy klient starający się o dofinansowanie skorzysta z drugiej opcji, to nie jest tutaj przewidziana wymiana źródła ciepła na stałe paliwo. Jedynie ona obejmuje przeprowadzenie termomodernizacyjnych prac.
Ile konkretnie wynosi dofinansowanie do wymiany pieca?
Jest to jedno z częstszych pytań, które zadają właściciele ogrzewanych nieruchomości przy pomocy tak zwanych kopciuchów, jest to, ile można otrzymać samym tytułem dofinansowania do wymiany pieca. W roku 2021 dofinansowanie do wymiany pieca zależało do opcji wybranej programu, jak i dochodu. Były dostępne dwa poziomy dofinansowania.
Warto sprawdzić: Moje Ciepło – nowa dotacja dla zakupu pomp ciepła
Jest to poziom podstawowy dla beneficjentów, których roczne dochody nie przekraczają 100 00 złotych. Z kolei w podwyższonym poziomie miesięcy przeciętny dochód na jednego członka gospodarstwa nie może absolutnie przekraczać kwoty 1564 w wieloosobowych gospodarstwie oraz 2189 złotych w jednoosobowym gospodarstwie.