FotowoltaikawPolsce » Blog » W najbliższych latach powstanie ogromna farma wiatrowa nad Bałtykiem
W najbliższych latach powstanie ogromna farma wiatrowa nad Bałtykiem

W najbliższych latach powstanie ogromna farma wiatrowa nad Bałtykiem

Za pomocą farmy wiatrowej możliwe staje się wykorzystanie energii podmuchów wiatru do wytwarzania prądu elektrycznego, co jednak wymaga znalezienia odpowiedniego miejsca na postawienie konstrukcji. Większość osób kojarzy ją z wiatrakami stojącymi na gruncie rolnym, ale może znajdować się także na wodzie.

W planach jest zaprojektowanie i wybudowanie morskiej farmy wiatrowej Bałtyk, dlatego już teraz załoga statku Din Polaris prowadzi badania morskiego dna w odległości kilkudziesięciu kilometrów od wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Polski Bałtyk pokryty morskimi farmami wiatrowymi?

W planach Equinor i Polenergii jest zagospodarowanie wodnej przestrzeni Morza Bałtyckiego w taki sposób, aby wytwarzać energię elektryczną przy wykorzystaniu farm wiatrowych. Realizacja inwestycja ma potrwać kilka lat, ma być ona efektem współpracy polskich firm energetycznych i zagranicznych inwestorów.

Sprawdzono już wietrzność i natężenie morskich fal, aby potwierdzić opłacalność całego przedsięwzięcia, a obecnie trwa kampania geotechniczna mająca na celu przyjrzeć się dokładnie strukturze dna Bałtyku. Na podstawie uzyskanych informacji będzie można przejść do projektowania układu turbin i stacji elektroenergetycznej, czyli elementów składających się na największą farmę wiatrową nad polskim morzem.

Czytaj więcej: Używane panele fotowoltaiczne czy warto kupić?

Wszystko przebiega zgodnie z planem

Bałtyk I ma mieć moc 1560 MW, stać się częścią projektów Bałtyk II i Bałtyk III), zagwarantować energię w atrakcyjnej cenie dla milionów polskich gospodarstw domowych. Wiedza, doświadczenie i kapitał pozwalają na bezproblemową realizację inwestycji w terminie, wszystko przebiega zgodnie z ustalonym harmonogramem. Szacuje się, że energia odnawialna z projektów Bałtyk II i Bałtyk III będzie już dostępna w roku 2027, natomiast Bałtyk I jako projekt drugiej fazy przystąpi do aukcji dla morskich farm wiatrowych w roku 2025. Już teraz udało się uzyskać pozwolenie na przyłączenie instalacji do sieci energetycznej, dzięki czemu najważniejsze formalności zostały już załatwione.

Zobacz również: Rodzaje paneli fotowoltaicznych i ich charakterystyka

Kontrowersje wokół prowadzonych badań?

Nie brakowało obaw ze strony mieszkańców odnośnie przeprowadzanych badań na dnie morskim, ale są one całkowicie bezpieczne dla środowiska naturalnego, mają miejsce w dużej odległości od brzegu, co najmniej 80 km od polskiego wybrzeża. Wyznaczono specjalną strefę ekonomiczną, na której ma powstać Bałtyk I, zajmować mniej więcej 130 kilometrów kwadratowych.

Warto wiedzieć: Fotowoltaika – sposób na zwolnienie z podatku od nieruchomości

Badania rozpoczęły się w sierpniu i mają zostać zakończone w październiku, a wszystko to ma na celu uzyskanie informacji o warunkach dna morskiego w miejscu planowanej inwestycji. Pobiera się próbki gleby i skał, a ich analizą laboratoryjną zajmuje się firma Rina Consulting.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation