Lider na rynku pomp ciepłą pokazał innowacyjne rozwiązanie służące rozwojowi sektora. Wärmepumpen Ampel jest “sygnalizacją świetlną pomp ciepła” pomagającą każdemu obywatelowi Niemiec sprawdzić, czy ma sens instalowanie u niego pompy ciepła. Czerwony, żółty i zielony są kolorami dla laików, które przejrzyście ukazują potencjał dla pomp ciepła.
Niemieckie ogrzewanie
Aktualnie Niemcy wykorzystują do ogrzewania budynków głównie gaz oraz ropę naftową. Źródła odnawialne mają stać się w przyszłości alternatywą, a pompa ciepła kwalifikuje się do zastosowania także w budynkach istniejących.
Większość budynków ma niską jakość energetyczną, a to powoduje dużą emisję gazów cieplarnianych w związku z ich ogrzaniem. Uniezależnienie się od paliw kopalnych wymaga technologii mogącej być stosowaną na całym świecie, a tym są pompy ciepła. Projekt Wärmepumpen Ampel realizowany w latch 2020-22 ma pomóc obywatelom w identyfikacji swojego budynku względem możliwości instalacji pompy ciepła.
Czytaj dalej: Jaki jest koszt miesięczny ogrzewania domu z pompą ciepła?
Niemcy a potencjał dla pomp ciepła
Aż 17 milionów z 19 milionówbudynków mieszkalnych (czyli ponad 89%) w Niemczech poddano analizie i dzięki odpowiednim algorytmom uzyskano wyniki przydatności montażu:
- 65% dla powietrznej pompy ciepła;
- 47% dla gruntowej pompy ciepła z kolektorami pionowymi;
- 24% dla gruntowej pompy ciepła z kolektorami poziomymi;
- 37% dla pompy ciepła zintegrowanej z kolektorami słonecznymi.
Ze względu na pokrywanie się niektórych potencjałów łącznie uzyskano wynik 75% budynków dla którejkolwiek z powyższych technologii. Jednocześnie stworzono mapę interaktywną dla właścicieli budynków, która jest przewodnikiem ukazującym przydatność budynku dla możliwości instalacji pompy ciepła.
Zobacz więcej: Jak przygotować dom na instalację pompy ciepła?
Potencjał dla pomp ciepła – mapa interaktywna.
Sprawdzenie budynku pod względem przydatności dla instalacji pompy ciepła polega na wpisaniu kodu pocztowego. Wyświetlona zostaje wówczas mapa, po której poszukujący porusza się kursorem. Widoczna jest też legenda z trzema kolorami, które dla budynków oznaczają:
- zielony – budynek przydatny do montażu co najmniej jednej pompy ciepła,
- żółty – budynek raczej nadaje się do takiego montażu:
- czerwony – budynek raczej się nie nadaje.
Wystarczy kliknąć w budynek na mapie, a ukaże się lista z możliwością oraz rodzajami pomp ciepła do ewentualnego montażu.
Przeczytaj również: Pompy Ciepła Małopolskie, Pompy Ciepła Podlaskie, Pompy Ciepła Warmińsko-mazurskie,
Plany na 500 tys. pomp rocznie
Wszystko to wpisuje się w ambitny plan rządu Niemiec, który życzy sobie osiągnięcia poziomu pół miliona instalowanych pomp ciepła rocznie od roku 2024.
A co w Polsce?
Czy bez wnikliwej i rzetelnej analizy mamy w Polsce szanse na podobne plany? Raczej nie, a póki co, to niestety nawet nie widać woli stworzenia bazy o budynkach mieszkalnych. Trzeba mieć jednak nadzieję, że to ulegnie zmianie.
Warto wiedzieć: Pompy Ciepła Dolnośląskie, Pompy Ciepła Łódzkie, Pompy Ciepła Podkarpackie, Pompy Ciepła Świętokrzyskie, Pompy Kujawsko-pomorskie,