FotowoltaikawPolsce » Blog » Wybór pompy ciepła dzięki interaktywnej mapie w Niemczech

Wybór pompy ciepła dzięki interaktywnej mapie w Niemczech

Lider na rynku pomp ciepłą pokazał innowacyjne rozwiązanie służące rozwojowi sektora. Wärmepumpen Ampel jest “sygnalizacją świetlną pomp ciepła” pomagającą każdemu obywatelowi Niemiec sprawdzić, czy ma sens instalowanie u niego pompy ciepła. Czerwony, żółty i zielony są kolorami dla laików, które przejrzyście ukazują potencjał dla pomp ciepła.

Niemieckie ogrzewanie

Aktualnie Niemcy wykorzystują do ogrzewania budynków głównie gaz oraz ropę naftową. Źródła odnawialne mają stać się w przyszłości alternatywą, a pompa ciepła kwalifikuje się do zastosowania także w budynkach istniejących.

Większość budynków ma niską jakość energetyczną, a to powoduje dużą emisję gazów cieplarnianych w związku z ich ogrzaniem. Uniezależnienie się od paliw kopalnych wymaga technologii mogącej być stosowaną na całym świecie, a tym są pompy ciepła. Projekt Wärmepumpen Ampel realizowany w latch 2020-22 ma pomóc obywatelom w identyfikacji swojego budynku względem możliwości instalacji pompy ciepła.

Czytaj dalej: Jaki jest koszt miesięczny ogrzewania domu z pompą ciepła?

Niemcy a potencjał dla pomp ciepła

Aż 17 milionów z 19 milionówbudynków mieszkalnych (czyli ponad 89%) w Niemczech poddano analizie i dzięki odpowiednim algorytmom uzyskano wyniki przydatności montażu:

  • 65% dla powietrznej pompy ciepła;
  • 47% dla gruntowej pompy ciepła z kolektorami pionowymi;
  • 24% dla gruntowej pompy ciepła z kolektorami poziomymi;
  • 37% dla pompy ciepła zintegrowanej z kolektorami słonecznymi.

Ze względu na pokrywanie się niektórych potencjałów łącznie uzyskano wynik 75% budynków dla którejkolwiek z powyższych technologii. Jednocześnie stworzono mapę interaktywną dla właścicieli budynków, która jest przewodnikiem ukazującym przydatność budynku dla możliwości instalacji pompy ciepła.

Zobacz więcej: Jak przygotować dom na instalację pompy ciepła?

Potencjał dla pomp ciepła – mapa interaktywna. 

Sprawdzenie budynku pod względem przydatności dla instalacji pompy ciepła polega na wpisaniu kodu pocztowego. Wyświetlona zostaje wówczas mapa, po której poszukujący porusza się kursorem. Widoczna jest też legenda z trzema kolorami, które dla budynków oznaczają:

  • zielony – budynek przydatny do montażu co najmniej jednej pompy ciepła,
  • żółty – budynek raczej nadaje się do takiego montażu:
  • czerwony – budynek raczej się nie nadaje.

Wystarczy kliknąć w budynek na mapie, a ukaże się lista z możliwością oraz rodzajami pomp ciepła do ewentualnego montażu.

Przeczytaj również: Pompy Ciepła MałopolskiePompy Ciepła PodlaskiePompy Ciepła Warmińsko-mazurskie,

Plany na 500 tys. pomp rocznie

Wszystko to wpisuje się w ambitny plan rządu Niemiec, który życzy sobie osiągnięcia poziomu pół miliona instalowanych pomp ciepła rocznie od roku 2024.

A co w Polsce?

Czy bez wnikliwej i rzetelnej analizy mamy w Polsce szanse na podobne plany? Raczej nie, a póki co, to niestety nawet nie widać woli stworzenia bazy o budynkach mieszkalnych. Trzeba mieć jednak nadzieję, że to ulegnie zmianie.

Warto wiedzieć: Pompy Ciepła DolnośląskiePompy Ciepła ŁódzkiePompy Ciepła PodkarpackiePompy Ciepła ŚwiętokrzyskiePompy Kujawsko-pomorskie,

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here