FotowoltaikawPolsce » Blog » PZU inwestuje w największą farmę wiatrową

PZU inwestuje w największą farmę wiatrową

Okazuje się, że PZU włącza się w finansowanie farmy wiatrowej, jaka powstanie w Białym Borze koło Szczecinka. Wartość inwestycji oscyluje w granicach 50 mln złotych. Co ciekawe, przedsięwzięcie jest realizowane przez inwestora z Hiszpanii i ma na celu zbudowanie jednej z największym farm wiatrowych w naszym kraju. 

Farma wiatrowa Biały Bór

Farma wiatrowa ma powstać na terenie województwa zachodniopomorskiego. W tym wypadku składać się będzie aż z 42 turbin wiatrowych Vestas, gdzie łączna moc będzie wynosić ok. 145 MW. PZU w finansowaniu projektu dołączy do DNB Bank, jak i do duńskiej rządowej agencji kredytów eksportowych EKF. Warto podkreślić, ze w całym projekcie wykorzystane zostaną turbiny o mocy jednostkowej 3,45 MW oraz średnicy łopat wirnika 126 metrów. Zostaną one zamontowane na 117-metrowych wieżach, z pewnością robiąc ogromne wrażenie. 

Czytaj również: Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych ile kosztuje?

Zaangażowanie grupy PZU

Niezwykle istotne jest to, że realizacja farmy wiatrowej Biały Bór wiąże się z wygraną aukcją. Inwestor Uriel Renovables zapewnił sobie 15-letnie gwarancje przychodów ze sprzedaży energii – jest on związany z hiszpańską grupą przemysłową o nazwie Uriel Inversiones.

Nie można pomijać zaangażowania grupy PZU na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii. Jest to ważny element realizacji strategii ESG na lata 2021-2024. PZU wprowadził ubezpieczenie, jakie są przeznaczone dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych, wiatrowych i innych urządzeń tego typu.

Sprawdź również: Panele fotowoltaiczne najlepsze firmy Zachodniopomorskie 

Projekty inwestycyjne

Powszechny Zakład Ubezpieczeń włączył się w wielu dużych projektów inwestycyjnych. W 2021 na uznanie zasługiwało współfinansowanie budowy farm wiatrowych, jaka bazowała na kwocie 150 mln złotych. Aktualnie zaangażowanie ubezpieczyciela w finansowanie budowy wiatrowych elektrowni wzrosło aż do 200 mln złotych. Ten największy polski ubezpieczyciel cały czas włącza się w akcje ekologiczne, co wpływa na uznanie odbiorców. Kolejne 300 mln złotych ulokowano w obligacjach ESG. Nie można zapominać także o przystąpieniu do porozumienia na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju. 

Warto wiedzieć:

Co ciekawe, strategia ubezpieczyciela zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2024 roku. Jest o nie lada wyzwanie, jakie wiąże się z licznymi działaniami. Spółki z grupy PZU mają korzystać jedynie z energii z odnawialnych źródeł.

Dalsze plany wskazują zmniejszenie własnego śladu węglowego, głównie poprzez systematyczną rozbudowę floty aut elektrycznych i hybrydowych. Ważne jest też rozpoczęcie redukowanie emisji spalin w łańcuchu współpracujących dostawców. 

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here