FotowoltaikawPolsce » Blog » Bufor do pompy ciepła – czy jest potrzebny?

Bufor do pompy ciepła – czy jest potrzebny?

Pierwszym komercyjnym zastosowaniem pompy ciepła na świecie był system buforowy sprzedawany przez General Electric w latach dwudziestych XX wieku. Ten system wykorzystywał podgrzaną wodę do uzupełniania domowej linii gazu ziemnego w celu zapewnienia zasilania rezerwowego. Pomysł polegał na tym, że dom, którego nie było stać na linie gazowe, zamiast tego płacił za bufor wodny. Pomogło to chronić tych, których nie było stać na wydatek przed przestojami. Jednak woda była nieefektywna i często produkowała dużo odpadów. Dlatego wiele osób wkrótce porzuciło tę metodę, ponieważ nie było to trwałe rozwiązanie długoterminowe.

Czym jest bufor do pompy ciepła?

Dziś debata na temat instalowania systemu buforowego pozostaje aktualna ze względu na sposób działania pomp ciepła. Pompy ciepła muszą być połączone z generatorem zasilanym gazem ziemnym, aby wydajnie magazynować energię elektryczną. Dzieje się tak, ponieważ pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną do przemieszczania powietrza, co sprawia, że ​​powietrze jest ciepłe. Powietrze wchodzi następnie do kanałów domowych i dostarcza ciepło tam, gdzie chcesz. Istnieje wiele powodów, dla których warto sparować pompę ciepła z generatorem.

Na przykład możesz chcieć użyć generatora do zasilania urządzeń podczas przerw w sieci, gdy nie ma innego wyjścia. Możesz także użyć generatora jako zapasowego źródła zasilania na wypadek awarii głównego źródła domowego. W obu przypadkach posiadanie bufora może pomóc w zapewnieniu komfortu w domu nawet w przypadku awarii lub utraty zasilania.

Ile kosztuje Bufor do pompy ciepła ?

Koszt buforu do pompy ciepła będzie zależny od wielu czynników, w tym od wielkości buforu, jego mocy, pojemności, materiałów, z jakich został wykonany, a także od producenta. Na przykład, zbiorniki buforowe z węgla drzewnego są zwykle tańsze niż zbiorniki buforowe z tworzywa sztucznego czy stali. Na Allegro.pl można znaleźć szeroki wybór buforów do pompy ciepła w różnych rozmiarach i mocy, w cenach od 709,12 PLN do nawet 7000 PLN. Tak więc, średni koszt buforu do pompy ciepła wynosi od 709,12 PLN do 7000 PLN.

Jaką funkcję pełni bufor w instalacji z pompą ciepła?

Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że świat będzie potrzebował 50% więcej energii do 2030-35 ze względu na przewidywaną populację i stopy wzrostu gospodarczego. Zrównoważone źródła energii obejmują energię wiatrową i słoneczną, ale nie wystarczają one do zaspokojenia całego zapotrzebowania. Zamiast tego będziemy musieli polegać na wydajnym systemie magazynowania energii, takim jak bateria lub elektrownia wodna.

Czytaj więcej: Jakiej wielkości powinien być bufor ciepła w instalacji z pompą ciepła?

Najlepszym sposobem magazynowania energii odnawialnej jest megawatogodzinna bateria, która może zmagazynować prawie 500 razy więcej energii niż baterie stosowane w urządzeniach gospodarstwa domowego. Ponadto akumulatory są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie wytwarzają gazów cieplarnianych podczas ładowania lub rozładowywania. System buforowy rozwiązuje te problemy, przechowując energię odnawialną przy użyciu bezpiecznych metod, które pomagają ogólnie poprawić stan środowiska.

Jaki bufor do pompy ciepła?

Korzyści z zastosowania systemu buforowego znacznie przewyższają wady przy ogólnej ocenie jego przydatności. Pompy ciepła do prawidłowego działania wymagają drogiego sprzętu i konserwacji. Dodanie tego do i tak już drogiego systemu sprawia, że ​​jest on bardzo kosztowny - zwłaszcza jeśli wymaga regularnych napraw lub części zamiennych. System buforowy pomaga zrekompensować część tych kosztów, ponieważ nie wymaga tak dużej konserwacji jak pompy ciepła.

Czytaj dalej: Pompa niskotemperaturowa czy wysokotemperaturowa – którą wybrać? 

Jest to również korzystne dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na początkowe koszty instalacji systemu pompy ciepła lub nie mogą usprawiedliwić inwestycji w technologię, której i tak rzadko będą używać na własnej posesji.
Istnieją tańsze alternatywy dla generatorów energii buforowej pompy ciepła, które mają mniej wpływ na środowisko niż systemy wykorzystujące paliwa kopalne do wytwarzania energii, takie jak energia wiatrowa i słoneczna. Turbiny wiatrowe są szczególnie korzystne, ponieważ nie wytwarzają gazów cieplarnianych, gdy są wykorzystywane do wytwarzania energii. Zamiast tego turbiny wiatrowe uwalniają czyste powietrze z powrotem do atmosfery podczas produkcji energii.

Bufor do pompy ciepła - schemat podłączenia z instalacją grzejnikową

Istnieją również obawy, w jaki sposób dodanie dodatkowego źródła zanieczyszczeń może zaszkodzić jakości powietrza w pomieszczeniach, jeśli zostanie sparowane z generatorami gazu ziemnego. Oba produkty tworzą niebezpieczny poziom tlenku węgla, jeśli są niewłaściwie połączone i powinny być trzymane w odległości co najmniej 10 stóp od siebie, aby uniknąć problemów z jakością powietrza w pomieszczeniach.

Zbiornik buforowy - schemat podłączenia z instalacją grzejnikową i podłogową

Systemy buforowe pompy ciepła pomagają uczynić domowe magazynowanie energii bardziej przystępnym cenowo i zrównoważonym poprzez stosowanie bezpiecznych metod, takich jak podgrzewanie wody i wytwarzanie energii elektrycznej z wody, zamiast drogich maszyn, takich jak pompy ciepła i generatory.

Warto wiedzieć: Pompa ciepła do domu działanie – wady i zalety

Istnieją tańsze alternatywy, które mają mniejszy wpływ na środowisko, jeśli są połączone z generatorami na paliwa kopalne zamiast wodnymi systemami wodnymi, takimi jak kotły wodne lub panele słoneczne. Systemy buforowe pomp ciepła nadal mają swoje zalety, mimo że są ogólnie droższe niż inne opcje. Ludzie powinni rozważyć swoją długoterminową rentowność przed dokonaniem jakichkolwiek dużych inwestycji we własne domy.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here