Firma Corab jest kojarzona przede wszystkim z fotowoltiką. Z racji tego, że rynek energii odnawialnej cały czas dynamicznie się rozwija, to firma postanowiła wprowadzić nowy produkt na rynek. Do sprzedaży trafią gruntowne pompy ciepła oraz zasobniki ciepłej wody użytkowej.
Branża pomp ciepła rozwija się, a Polska jest największym rynkiem w całej Unii Europejskiej. Według szacunków do 2030 roku ma w naszym kraju zostać zainstalowanych ponad 3 mln tych urządzeń. Organizacja PORT PC oznajmiła, że w pierwszej połowie 2023 roku odnotowano w Polsce wzrost sprzedaży jednostek z gruntownym wymiennikiem ciepła aż o 37%.
Pompy ciepła od firmy Corab
Prezes zarządu firmy Corab powiedział, że specjaliści od paru lat pracowali nad pompami ciepła, by stworzyć produkt, który wpisze się w rygorystyczne wymogi i normy Unii Europejskiej.
Czytaj więcej: Magazyny energii Huawei – czy warto kupić? Opinie, cena, wymiary
Corab ma w planach stworzenie trzech modeli, których moc będzie wynosić 8, 12, 16 kW. Dodatkowo mają też w ofercie znaleźć się trzy urządzenia ze zintegrowanym zbiornikiem c.w.u. Pompy ciepła mają służyć nie tylko gospodarstwom domowym, a więc klientom indywidualnym, ale też znajdą zastosowanie w budynkach wielorodzinnych. To jednak nie wszystko. Plany przewidują też wprowadzenie trzech modeli wysokotemperaturowych, których moc wyniesie 40, 60 i 80 kW. Będą one przeznaczone do użytku komercyjnego, a więc korzystać z nich będą mogły operatorzy ciepła systemowego czy wspólnoty mieszkaniowe.
Corab współpracuje z Danfoss
Pompy ciepła są tworzone nie tylko przez specjalistów z firmy Corab, ale też Danfoss, która przewodzi w światowej branży HVAC. Prezes zarządu Corab poinformował, że od początku w planach było stworzenie wydajnych i zaawansowanych technologicznie urządzeń, ale to może się udać jedynie przy współpracy z odpowiednim partnerem.
Zobacz również: Castorama a fotowoltaika – coraz więcej paneli na dachach sklepów
Firma Danfoss do projektu wnosi swoje podzespoły, ale też wsparcie aplikacyjne i inżynierskie. Pompy ciepła będą wyposażone w inteligentny sterownik, dzięki któremu urządzenie będzie można zintegrować z aplikacją internetową lub systemami automatyki. Współpraca ma zaowocować stworzeniem wydajnego urządzenia, które przyniesie oszczędności użytkownikom. Jednostki mają być wyposażone w napęd inwerterowy i mają być zgodne z wymogami stawianymi przez Unię Europejską.
Pompy ciepła z polskiej produkcji
Jedną z ważniejszych zalet tego przedsięwzięcia jest fakt, że pompy ciepła będą produkowane w Polsce. Produkcja umiejscowiona będzie w fabryce w Bartoszycach, a zasobniki c.w.u. będą produkowane w Gliwicach.
Warto wiedzieć: Jakie warunki trzeba spełnić aby otrzymać dofinansowanie do pompy ciepła w 2023 roku
Projekt ma ruszyć już w czwartym kwartale tego roku, a w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy ma zostać wyprodukowanych 2000 pomp i 28 tysięcy zasobników c.w.u.
.