FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika z supermarketu – hit czy kit?
Fotowoltaika z supermarketu - hit czy kit

Fotowoltaika z supermarketu – hit czy kit?

Coraz większa popularność fotowoltaiki sprawia, że supermarkety nie chcą pozostać w tyle i wprowadzają do swojej oferty produkty z tego zakresu. Niskie ceny zestawów PV sprawiają, że wielu Polaków decyduje się na ich zakup. Ale czy są one godne uwagi?

Co warto wiedzieć o fotowoltaice z supermarketu?

Jeszcze do niedawna fotowoltaikę kupowało się przede wszystkim z pomocą specjalnych hurtowni. Obecnie da się jednak kupić ją w wielu popularnych sieciach marketów. Szczególnie dużo emocji wzbudziła fotowoltaika z Lidla. Zestaw ten szybko jednak zniknął z polskich sklepów. W jego skład wchodził zarówno moduł PV, jak i mikrofalownik, gniazdo zasilające, system montażowy i kabel podłączeniowy.

Czytaj dalej: Panele fotowoltaiczne na co zwrócić uwagę inwestując w instalację fotowoltaiczną

Kompletny zestaw można było zakupić za mniej niż 1600 złotych, a większość jego elementów dało się zamontować samodzielnie, bez pomocy elektryka. Moc tego zestawu wynosiła 150 W i choć na papierku wszystko wyglądało nieźle, to żywotność modułu i falownika była bardzo kiepska. Poszczególne komponenty mogły pogarszać swoje działanie już po trzech latach. Okres zwrotu inwestycji w tym przypadku mógłby więc być dłuższy niż przewidywana żywotność zestawu. 

Fotowoltaika w sklepie Jula

Jula, podobnie jak większość marketów budowlanych, podąża za trendami i posiada w swojej ofercie zestawy fotowoltaiczne. W ich skład wchodzi moduł o mocy 110 W oraz elementy montażowe. Całość kosztuje zaledwie 349 złotych. Zestaw ten jest dedykowany do przyczepy kempingowej bądź łodzi. W opisie tego produktu trudno jednak znaleźć informacje na temat certyfikatów czy jakichkolwiek zapewnień, że działanie tego zestawu jest bezpieczne.

Więcej informacji: Mocowania paneli fotowoltaicznych – Systemy montażowe PV

Minusem tego rozwiązania z pewnością jest też krótka gwarancja, która wynosi zaledwie rok. Klienci nie zniechęcają się jednak do tego produktu i masowo go kupują, wystawiając mu przeważnie pozytywne opinie. 

Fotowoltaika z supermarketu - tak czy nie?

Tanie zestawy PV mają wielu fanów, jednak należy podkreślić, że ich jakość często bywa zawodna. Choć kosztują one niewiele, to przeważnie ich wykonanie i wydajność pozostawiają sporo do życzenia. Kwestie bezpieczeństwa w przypadku takich zestawów także bywają sporą niewiadomą.

Zobacz również: Utylizacja paneli fotowoltaicznych jaki jest koszt?

Osoby, które chcą same podjąć się montażu instalacji, niewątpliwie powinny rozważyć zakup fotowoltaiki z supermarketu, jednak klienci ceniący sobie najwyższą jakość najprawdopodobniej nie będą usatysfakcjonowani z tego wyboru. Jeżeli zależy nam na niezawodności fotowoltaiki, to niewątpliwie lepiej kupować ją z bardziej sprawdzonych źródeł.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here