FotowoltaikawPolsce » Blog » Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna jaką warto wybrać?

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna jaką warto wybrać?

Ze względu na niewątpliwe zalety, jakimi są brak negatywnego wpływu na środowisko, wygodę użytkowania, niskie koszty eksploatacji pompy ciepła są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem.  Pompa ciepła jest najtańszym sposobem na ogrzewanie budynku i podgrzewanie wody użytkowej. Dylemat wciąż stanowi dobór rodzaju pompy, czy pompa ciepła gruntowa, a może lepiej powietrzna? 

Powietrzna pompa ciepła

Powietrze atmosferyczne pobierane z otoczenia budynku jest dolnym źródłem energii w powietrznej pompie ciepła. Następnie czynnik chłodniczy kieruje ją do instalacji grzewczej zainstalowanej w domu. Pompa ciepła może pełnić funkcje chłodzenia powietrza wewnątrz budynku, ogrzewania powietrza oraz funkcję podgrzewania wody użytkowej.

Dostępne są dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła: 

  1. Powietrzna pompa ciepła powietrze-woda– bazuje ona na powietrzu atmosferycznym, energia cieplna kierowana jest do instalacji grzewczej  w budynku, a także do instalacji zaopatrującej dom w ciepłą wodę użytkową. Może ona posiadać także funkcje chłodzenia. 
  2. Powietrzna pompa ciepła powietrze-powietrze- pobiera powietrze z otoczenia i kieruje je bezpośrednio do środka pomieszczeń w budynku. Może także chłodzić powietrze. 

Pompy ciepła powietrza są najbardziej popularne. Przyczyniają się do tego niższe koszty montażu i zakupu niż przy gruntowych pompach ciepła. Ponadto nie są wymagane pozwolenia na jej montaż, który też jest prawie bezinwazyjny. Pompa taka ma niewielkie rozmiary, nie wymaga specjalnych pomieszczeń.

Gruntowa pompa ciepła 

Ten rodzaj pomp wykorzystuje energię cieplną, która skumulowana jest w gruncie. Energia pobierana jest za pomocą wymienników ciepła, montowanych w głębi ziemi (kolektory pionowe) albo pod powierzchnią zamarzania, w postaci sieci rurek pod ziemią (kolektory poziome). Energia pobrana z gruntu kierowana jest przez pompę ciepła do instalacji grzewczej budynku.

Warto wiedzieć: Pompy ciepła Bosch – czy warto kupić?

Zaleta pomp ciepła gruntowych to ich wydajność. Gruntowe ciepło jest bardzo stabilne, co pozwala im na pracę przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz.

Ze względu na konieczność odwiertów lub realizacji prac ziemnych polecana jest do nowych budynków, lub do tych w trakcie budowy. W przypadku domu już postawionego z zaaranżowaną przestrzenią wokół niego będzie się to równało z małym armagedonem. 

Dodatkowo sprawdź również: Pompy ciepła Panasonic – czy warto kupić?

Ceny zakupu pompy ciepła gruntowej i powietrznej są bardzo zbliżone. Koszt montażu pompy gruntowej przez konieczność odwiertów może podwoić koszty inwestycji w porównaniu z montażem pompy ciepła powietrznej. Wymagana jest też działka odpowiedniej wielkości oraz zdobycie wszelkich potrzebnych zezwoleń.  

Sprawdź również: Pompy ciepła Vaillant – czy warto kupić?

Walory gruntowych i powietrznych pomp ciepła 

Wspólnymi zaletami obu rodzajów pomp ciepła są:

  • Wielofunkcyjność -mogą ogrzewać i chłodzić powietrze, a także podgrzewać wodę użytkową.
  • Bazują na odnawialnych źródłach energii, czym przyczyniają się do zmniejszenia zanieczyszczania powietrza. Nie emitują dwutlenku węgla ani innych szkodliwych dla zdrowia gazów.
  • Są opłacalne dla inwestorów- znacznie obniżają koszty ogrzewania budynku.  Połączenie ich  z instalacją fotowoltaiczną obniża koszty użytkowania do zera. 
  • Są urządzeniami bezobsługowymi, bezpiecznymi i niezawodnymi, przypuszcza się, że ich praca trwać będzie około 50 lat.

Czytaj więcej: Pompy ciepła Neoheat – czy warto kupić?

Trudny wybór: jaką pompę wybrać? 

Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji należy rozważyć wiele czynników:

  1. Koszt zakupu i montażu. Gruntowe pompy ciepła wymagają większych nakładów finansowych przy ich montażu. Z kolei pompy ciepła powietrzne są proste w montażu, są niewielkich rozmiarów i mogą być zamontowane wszędzie. 
  2. Źródło ciepła. Każda z pomp opiera się na innym rodzaju źródła ciepła. I tu wygrywa pompa gruntowa, gdyż opiera się o stabilne źródło ciepła, co podnosi ich wydajność. Pompy ciepła powietrzne są coraz bardziej udoskonalane, ich efektywność jest podnoszona. Obecnie są modele mogące pracować wydajnie przy temperaturze -25 stopni Celsjusza.

Ostatecznie najlepiej rozważyć wszystkie za i przeciw z doświadczonym w tej dziedzinie ekspertem. 

Otrzymaj minimum 3 bezpłatne oferty instalacji pomp ciepła






    Oferty są niezobowiązujące a będziesz mógł sam podjąć decyzję.

    Marcin

    Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

    Więcej informacji

    Post navigation

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Drop file here