FotowoltaikawPolsce » Blog » Polska jednym z europejskich liderów w sprzedaży pomp ciepła

Polska jednym z europejskich liderów w sprzedaży pomp ciepła

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła udostępniło najnowsze dane, z których wynika iż w Europie w 2022 roku sprzedano trzy miliony pomp ciepła – zaobserwowano ogromny wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Wyniki sprzedaży nikogo już nie dziwią. Pompy ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną generują niższe rachunki. Inwestycja w pompy ciepła szybko się spłaca i posiada wiele zalet.

Dlaczego pompy ciepła cieszą się taką popularnością?

Urządzenia nie wymagają codziennej obsługi, ponadto mogą nie tylko ogrzewać budynki ale i je schładzać. Pompy ciepła nie wytwarzają szkodliwych zanieczyszczeń – tym samym są przyjazne dla środowiska naturalnego.

Czytaj również: Pompa ciepła bez fotowoltaiki – czy się opłaca?

Na terenie Europie funkcjonuje już około 20 milionów pomp ciepła – ogrzewają one niemal 16% wszystkich europejskich budynków. Dlaczego zaobserwowano taką popularność tego sprzętu? Wzrost sprzedaży jest wynikiem coraz większej świadomości w społeczeństwie. Miejsca pracy stają się coraz bardziej innowacyjne i zrównoważone.

Białe plamy na mapie Europy

Białymi plamami na mapie Europy możemy określić miejsca, gdzie pompy ciepła nie cieszą tak dużym zainteresowaniem. Dlaczego jeszcze tak wiele Europejczyków nie zdecydowało się na instalację tego urządzenia?

Odpowiedź na to pytanie udzielił Thomas Nowak, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła.

Po pierwsza branża zajmuje się intensywną produkcją dla przedsiębiorstw, co powoduje opóźnienia w dostawach dla osób indywidualnych. Ograniczona dostępność pomp ciepła i monterów na rynku wiąże się również z wysokimi kosztami, które trzeba ponieść w związku z tą inwestycją.

Sprawdź również: Jaki jest koszt miesięczny ogrzewania domu z pompą ciepła?

Co więcej brak jest świadomości w społeczeństwie, jak te pompy ciepła rzeczywiście działają i jakie przynoszą korzyści.

Statystyki sprzedaży

Polska jest pionierem w sprzedaży pomp ciepła, gdyż to właśnie tam zaobserwowano największy wzrost sprzedaży.

Wartość ta tylko w Polsce, wśród 16 badanych państw, przekroczyła 100%. Drugie miejsce w tabeli najlepszych wyników sprzedaży zajmują nasi sąsiedzi – Czechy (wynik to 99%). Biorąc pod uwagę liczby bezwzględne nie jesteśmy już na pierwszym miejscu – w tym zestawieniu zajęliśmy dopiero szóstą pozycję.

Warto wiedzieć: Jak dostosować moc pompy ciepła do potrzeb domu?

Przed nami znalazły się takie państwa jak: Włochy, Finlandia, Francja, Szwecja oraz Niemcy. W raporcie wyraźnie zaznaczono, iż wyniki dotyczące Wielkiej Brytanii nie są danymi oficjalnymi. Dane te są jedynie szacunkami ekspertów. Warto się także zastanowić z czego wynika duży wzrost pomp ciepła w Szwecji. Otóż w 2022 roku w danych uwzględniono również sprzedaż pomp powietrze-powietrze.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here