FotowoltaikawPolsce » Blog » Polska w czołówce zainstalowanych pomp ciepła do roku 2030

Polska w czołówce zainstalowanych pomp ciepła do roku 2030

Najnowsze prognozy EPHA, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła są bardzo optymistyczne dla znaczenia pomp ciepła w Europie oraz dalszego rozwoju sektora. Prognozy mówią nawet o 43,2 mln nowych pomp ciepła dla c.o oraz c.w.u zainstalowanych do 2030 roku. Obecnie ta liczba wynosi ok. 20 mln, a więc w roku 2030 może przekroczyć liczbę 60 mln pomp.

Lideruje Francja, Polska tuż za podium

Według prognoz dotyczących krajów Europy Francja będzie liderem z 8 mln pomp ciepła. Dalej idą Niemcy i Włochy z liczbą odpowiednio 6 i 5 mln pomp. Jest to cel nakreślony na 7 lat. 

Czytaj więcej: Dlaczego fotowoltaika wyłącza się w słoneczny dzień – Najczęstsze przyczyny

Cel dla Polski to 3 mln pomp ciepła dla c.w.u oraz c.o. Czy jest realny? Rok 2022 w Polsce to pompa ciepła jako prawie co trzecie urządzenie grzewcze. Według PORT PC, ilość sprzedanych powietrznych pomp ciepła w Polsce wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim o 137% i zamknęła się liczbą 188,2 tys. sztuk. Dla ostatnich 10 lat jest to wzrost dwukrotny. Ponadto wzrosła również liczba montowanych gruntowych pomp ciepła i wyniosła 7,2 tys. sztuk. Aby jednak spełnić oczekiwania EHPA, trzeba rocznie montować ok. 440 000 pomp włącznie z rokiem bieżącym, a to dosyć ambitny plan, aż dwukrotnie wyższy w porównaniu z rokiem poprzednim. 

Sprawdź również: Recykling zużytych paneli fotowoltaicznych

Co do pozostałych krajów Europy Zachodniej, to przewidywania istnieją, ale potrzeba podjąć więcej i konkretnych działań dla pobudzenia tego sektora. 

Planowane zamontowanie pomp ciepła w połowie europejskich budynków

Wyliczenia zostały dokonane przez ekspertów EHPA z krajowych stowarzyszeń. Pompy w założeniu mają zresztą nie tylko grzać, ale również schładzać. Ponadto ilość osób wrośnie ze względu na rosnący popyt na tę formę sieci ciepłownicze, a ten jeszcze nie jest w statystykach ujmowany. Eksperci również twierdzą, że wzrost pracujących pomp ciepła zwiększy stabilność sieci elektroenergetycznej w Europie i co oczywiste, poprawi znacząco jakość powietrza. 

Co ogranicza liczbę montowanych pomp ciepła?

Prognozy są obiecujące, ale mowa jest o 60 mln pomp ciepła, a paliwa kopalne są ciągle uprzywilejowane. Sekretarz generalny EHPA, Thomas Nowak mówi o potrzebie stworzenia konkretnych i ambitniejszych regulacji od tych istniejących. Mają one uczynić czyste ogrzewanie dostępniejszym dla większej liczby ludzi. Mowa jest o takim skorygowaniu cen energii elektrycznej, które nie będą faworyzowały gazu, ponieważ nie powinna ona przekraczać dwukrotności jego ceny. 

Warto wiedzieć: W jaki sposób rolnik ma rozliczyć VAT z fotowoltaiki?

Raport pod tytułem „Akcelerator pomp ciepła UE”, opublikowany w ostatnim miesiącu przez EHPA przekazano Komisji Europejskiej. W dokumencie wskazano bariery oraz zaproponowano rozwiązania, które przyspieszą ekspansję pomp ciepła. Ma on zostać uwzględniony w najbliższym planie działań Komisji i jeśli tak się stanie, z całą pewnością rozwój systemów grzewczych opartych na pompach ciepła będzie się dalej i szybciej rozwijał.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here