Chcesz dowiedzieć się, co należy zrobić, aby wziąć udział w programie Czyste Powietrze 2023? Na początek warto wiedzieć, że tegoroczny program doczekał się znaczących zmian, dzięki czemu właściciele jednorodzinnych domów tudzież lokali wydzielonych, mogą cieszyć się dofinansowaniem o kwocie maksymalnej, osiągającej do 135 tysięcy złotych (najwyższy poziom dofinansowania).
Do kogo skierowany jest program Czyste Powietrze 2023?
Program Czyste Powietrze 2023 jest skierowany do osób, które pragną dokonać termomodernizacji budynków oraz wymienić stare źródło ciepła na innowacyjne. Założenie programu to wpłynięcie na polepszenie jakości powietrza oraz zahamowanie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych, które były silnie wydzielane m.in. przez przestarzałe ogrzewanie (np. kotły na paliwo stałe). Czyste Powietrze ma na celu wspomóc właścicieli budynków jednorodzinnych czy posiadaczy wydzielonego w konkretnym budynku mieszkania dla jednej rodziny. Dzięki dofinansowaniu można wymienić nieefektywne źródło ciepła na wydajne i nowoczesne, spełniające wszystkie aktualne normy – zarówno te środowiskowe, jak i jakościowe.
Czytaj więcej: Jakie warunki trzeba spełnić aby otrzymać dofinansowanie do pompy ciepła w 2023 roku
Dodatkowo należy wiedzieć, że na skutek otrzymania dofinansowania, można rozpocząć wymianę ogrzewania, bez konieczności samodzielnego opłacania zaliczek. Bardzo ważne jest tutaj pojęcie prefinansowanie. W przypadku programu Czyste Powietrze WFOŚiGW przelewa uzyskane drogą dofinansowania pieniądze na rachunek wykonawcy w formie zaliczki. Reszta pieniędzy jest przekazywana beneficjentowi – lub zależnie od jego woli, może zostać przesłana na konto wykonawcy. Jednakże możliwe to jest wyłącznie dla osób zaliczających się do podwyższonego albo najwyższego poziomu dofinansowania.
Jaką kwotę dofinansowania można uzyskać?
W zależności od poziomu dofinansowania, kwoty przedstawiają się inaczej. W związku z tym, warto dowiedzieć się, jakie opcje programu Czyste Powietrze 2023 odpowiadają konkretnemu rodzajowi przedsięwzięcia wymagającego uzyskania środków.
1. Podstawowy poziom dofinansowania
Pierwsza opcja obejmuje przeprowadzenie wymiany i zakup podstawowych, lecz istotnych elementów ogrzewania. Maksymalna kwota dofinansowania może wynosić aż 66 tys. złotych. Na co można ją przeznaczyć? Między innymi na demontaż starej instalacji grzewczej i wymianę na nową oraz zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej i wentylacji, która jest zdolna do odzyskiwania ciepła. W koszty wliczony jest także audyt.
2. Podwyższony poziom dofinansowania
Kolejny poziom dofinansowania obejmuje czynności tożsame z tymi uwzględnionymi w opcji pierwszej plus kilka dodatkowych działań. Chociażby kupno pompy ciepła (powietrze – woda). Kwota, którą można uzyskać wynosi maksymalne 99 tys. złotych.
3. Najwyższy poziom dofinansowania
Ostatnia opcja obejmuje analogiczne działania do dwóch poprzednich poziomów finansowania oraz wykonanie dokumentacji wszystkich działań. Dofinansowanie może wynosić do 135 tys. złotych.
Zobacz również: Dotacje na panele fotowoltaiczne i pompy ciepła – można otrzymać nawet 58 tys. zł
Uzyskanie dofinansowania krok po kroku
Dotację można uzyskać na dwa stosunkowo proste sposoby. Pierwszy z nich jest najczęściej wybierany, bowiem oznacza ubieganie się o środki przez Internet. Wystarczy wejść na stronę gov.pl i wypełnić wniosek oraz załączyć wszelkie wymagane dokumenty lub ich skany. Oczywiście, konieczna jest rejestracja na platformie.
Warto wiedzieć: Mój Prąd ile trwa rozpatrzenie wniosku. Ile czeka się na pieniądze w 2023 roku?
Na koniec wystarczy podpisać formularz podpisem kwalifikowanym lub poprzez profil zaufany. Druga opcja wymaga pobrania i wypełnienia dokumentów oraz złożenia ich osobiście w właściwym dla miejsca zamieszkania Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Można też wysłać wniosek pocztą. Istnieje jeszcze jeden sposób ubiegania się o dofinansowanie, lecz łączy się on z wzięciem kredytu. W tym celu należy udać się do oddziału banku, który jest partnerem programu i wypełnić wymagane formularze. W imieniu klienta, placówka prześle dokumenty do WFOŚiGW.
Warto wiedzieć: Najtańszy kredyt na fotowoltaikę w 2023 roku. Gdzie złożyć wniosek?
Dofinansowanie pozwala wymienić nieefektywne źródło ciepła oraz przeprowadzić kompletną termomodernizację budynku wraz z założeniem instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności posiadania wkładu własnego, Jednakże warto już teraz złożyć wniosek, bowiem szybciej zostanie rozpatrzony, a pieniądze wypłacone beneficjentowi.