Telemetria to specjalna sieć łącząca ze sobą różne urządzenia. Pozwala zdalnie zbierać dane i wysyłać je do jednostki centralnej. Ma coraz szersze zastosowanie. W tym tekście omówimy, jak działa telemetria i jakie są jej zastosowania.
Co to jest telemetria?
Telemetria to termin oznaczający zdalne zbieranie i przetwarzanie danych dotyczących różnych parametrów, takich jak temperatura, ciśnienie, wilgotność, prędkość, wibracje, położenie i wiele innych. Oznacza zdalne dokonywanie i odczytywanie pomiarów.
Może składać się na nią wiele komponentów. Mowa o ekosystemie, w którego skład wchodzą urządzenia telemetryczne – jak czujniki, moduły zasilania, moduły pamięci, a także serwer oraz system operacyjny. Do systemu można dodatkowo podpiąć inne przetworniki pomiarowe czy urządzenia telemetryczne, by móc otrzymywać dodatkowe informacje.
Telemetria jest gałęzią telekomunikacji zajmującej się technikami przesyłania wartości pomiarowych przewodowo lub bezprzewodowo. Centralny system to oprogramowanie, które przetwarza i analizuje dane otrzymane z czujników. Centralny system może być zainstalowany na serwerze lub w chmurze, w zależności od potrzeb. Oprogramowanie to może wizualizować dane w postaci wykresów, raportów, alarmów i powiadomień.
Systemy telemetrii są szeroko stosowane w wielu dziedzinach, takich jak przemysł, medycyna, transport, lotnictwo, kosmonautyka i wiele innych. Dobry system telemetryczny może działać zarówno lokalnie, jak i w układzie centralnym. Znajduje zastosowanie m.in. w firmach produkcyjnych, turystyce czy nawet w małych firmach.
Zastosowanie telemetrii
Telemetria opiera się na zbieraniu danych z czujników, które mierzą różne parametry i przekazują je do urządzenia zbierającego, a następnie przesyłają do centralnego systemu, gdzie są przetwarzane, analizowane i wykorzystywane. Telemetria ma wiele zastosowań w różnych dziedzinach.
Systemy telemetrii składają się z trzech głównych elementów: czujników, nadajników i odbiorników. Dzięki takiemu innowacyjnemu rozwiązaniu staje się możliwa kontrola zużycia energii elektrycznej w sieciach handlowych lub obiektach zdalnych – jak między innymi stacje BTS, przepompownie czy węzły światłowodowe.
System kontroli zużycia energii elektrycznej to tylko jedna z możliwości telemetrii. Dzięki niej można też kontrolować pozostałe parametry prądu – jak na przykład jego napięcie. Można obserwować wilgotność, temperaturę, prąd stały czy poziom oświetlenia.
Tu znajdziesz wiele ciekawych informacji dodatkowych na temat telemetrii oraz jej zastosowaniu: https://laczynasnapiecie.pl/blog/co-to-jest-telemetria.