FotowoltaikawPolsce » Blog » Kotły na pellet jaki warto wybrać? Ranking 2023
Kotły na pellet jaki warto wybrać

Kotły na pellet jaki warto wybrać? Ranking 2023

Wybór urządzenia grzewczego do domu jest trudną decyzją, głównie z uwagi na koszt jego zakupu oraz montażu. Problem stanowić mogą zarówno względy ekologiczne, jak i aktualna cena paliwa. Wiedza na temat działania pomp ciepła oraz sposobu ustawiania pieca pod względem ekonomicznym jest zwykle niewystarczająca przy wciąż rosnących cenach gazu, oraz energii elektrycznej. Coraz bardziej opłacalny staje się wybór kotła grzewczego na pellet.

Kocioł na pellet – dlaczego warto go zakupić?

Ogrzewanie pelletem – zalety

Ogrzewanie pelletem jest najlepszym sposobem wykorzystania odpadów drzewnych. Pellet można wytwarzać także ze słomy lub innego rodzaju biomasy, jednak tylko w przemyśle drzewnym powstają tak duże ilości trocin i wiórów. Produkcja pelletu jest doskonałym sposobem na ich wykorzystanie. Zaletą ogrzewania pelletem jest ochrona środowiska. Sposób ten jest tani i daje możliwość uniezależnienia się od paliw takich jak gaz, węgiel czy olej opałowy. Wśród jego zalet można wymienić:

  • Pozyskanie ze źródeł odnawialnych 

Do produkcji pelletu wykorzystuje się ogólnodostępne surowce takie jak drewno lub słoma. Zużycie pelletu wiąże się z mniejszym zapotrzebowaniem na energię, niż wydobycie paliw kopalnych. Odnawialne zasoby drewna opałowego zapewniają wysoką podaż pelletu.

Czytaj również: Dodatek do pelletu 2022 – Jak złożyć wniosek o dodatek do pelletu?

  • Przyjazny dla środowiska

Podczas spalania pelletu uwalniany jest dwutlenek węgla. Wcześniej był on jednak gromadzony przez drzewa, które rosnąc, wydzielały tlen. Biorąc więc pod uwagę emisyjność CO2, pellet jest praktycznie neutralny dla środowiska.

  • Cena niezależna od cen surowców kopalnych

Wzrost cen drewna w ostatnich latach nie był aż tak drastyczny, jak wzrost cen gazu czy ropy naftowej. Ilość dostępnych trocin nie jest w żaden sposób uzależniona od spekulacji na międzynarodowych rynkach.

Sprawdź również: Czy palenie owsem w piecu na pellet jest opłacalne?

  • Możliwość łączenia z pozostałymi źródłami ciepła

Ogrzewanie pelletowe może być łączone z korzystaniem z energii solarnej lub geotermicznej. Znając koszt solarów na wodę, możliwe jest zainstalowanie urządzeń grzejących ją w ten sposób oraz ogrzewanie pomieszczeń piecem na pellet. Możliwe jest także wspomaganie działania pompy ciepła elektrycznego ogrzewania, paleniem pelletu.

Sprawdź teraz: Ile kosztuje pellet drzewny za tonę w 2022?

Piec na pellet - wady

  • Wymaga pomieszczenia gospodarczego na opał

W celu magazynowania pelletu wymagane jest odpowiednie miejsce znajdujące się niezbyt daleko kotłowni.

  • Koszty zakupu urządzenia oraz jego instalacji

Koszt całkowity instalacji grzewczej na pellet jest zwykle wyższy niż w przypadku instalacji gazowej lub olejowej. Korzyści z niej płynące są jednak takie, że przy jednakowym poziomie,  urządzenie na pellet, jest bardziej opłacalne i ekologiczne.

Warto przeczytać: Jak wypełnić wniosek o dodatek do pelletu – Wzór

  • Konserwacje, naprawy oraz usuwanie popiołu

Podczas spalania pelletu powstaje niewielka ilość popiołu. Warto jednak raz na jakiś czas oczyścić piec i go stamtąd wyrzucić. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie w tym celu specjalnego odkurzacza. Okresowego czyszczenia wymaga również tygiel służący do spalania pelletu oraz pojemnik na pellet.

Biorąc pod uwagę zarówno zalety, jak i wady ogrzewania przy użyciu pelletu, należy także pamiętać o stanie, w jakim jest budynek. Trzeba wziąć pod uwagę także ogólne roczne zapotrzebowanie na energię cieplną, a także możliwość zakupu pelletu w okolicy.

Pellet a ekologia

Decyzja o ogrzewaniu pelletem wiąże się z koniecznością wyboru odpowiedniego urządzenia grzewczego. Zanim padnie odpowiedź na to pytanie, warto zastanowić się nad aspektem ekologii. Czy pellet jest ekologiczny?

Jak wiadomo, spalanie węgla związane jest z wytwarzaniem dwutlenku węgla. Wpływa on na zanieczyszczenie powietrza, więc wciąż poszukiwane są rozwiązanie zastępcze. Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku gazu ziemnego. Jest on czystszy oraz tańszy od węgla. Niestety on również powoduje zanieczyszczenia. 

Biomasa drzewna jest alternatywą dla dwóch powyższych paliw grzewczych. Drzewa kumulują dwutlenek węgla występujący w atmosferze. Ich spalanie niestety przywraca go z powrotem. Co roku do Europy trafia około 7 mln ton pelletów drzewnych, z uwagi na uznanie ich tu za neutralne pod względem emisyjności CO2.

Celem Unii Europejskiej było uzyskanie 20% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych między innymi spalania drzewnej biomasy. Tak więc wybór kotła na pellet jest ekologicznym rozwiązaniem.

Krajami przodującymi w produkcji pelletu są:

  1. Niemcy, które produkują 2,4 mln ton
  2. Szwecja, produkująca 1,8 mln ton
  3. Rosja, produkująca 1,6 mln ton

Ilość zużytego pelletu drzewnego w 2018 r. w Unii wynosiła 26,1 mln ton. Wówczas europejskie zapotrzebowanie na niego wzrosło o 2,1 mln ton, biorąc pod uwagę rok 2017. Wzrost ten wyniósł 8%. Był niższy niż ten obserwowany w 2017 r. wynoszący 11%. Sezon grzewczy w Europie w latach 2016-2017 oraz 2017-2018 był zimniejszy niż w latach poprzednich.

Wzrost zapotrzebowania na pellet w 2018 roku wyniósł około 5% i 13%. Dotyczył on sektora mieszkaniowego, komercyjnego, oraz rynków przemysłowych. Kotły na pellet stały się wówczas bardzo popularne.

Duża część tego zużycia wiązała się z produkcją ciepła i stanowiła 60,5%. Wykorzystanie pelletu na ciepło można podzielić na trzy rodzaje rynków wymagających ogrzewania – mieszkaniowe (65%), komercyjne (23%) oraz ciepło wytwarzane z CHP (12%). Reszta, czyli 39,5% całości pelletu drzewnego służyło do wyprodukowania energii, głównie z kogeneracji oraz elektrowni dedykowanych. Warto zwrócić uwagę na to, że technologie produkujące energię z pelletu na ciepło, energię elektryczną są w pełni dojrzałe. Oferują niezawodne i wydajne procesy grzewcze.

Ranking kotłów na pellet 2023 - jaki warto wybrać?

Który piec na pellet wybrać? Najlepszym rozwiązaniem będzie model jak najbardziej zautomatyzowany, funkcjonalny oraz w pełni ekonomiczny. Nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że urządzenia te wyposażone są w całą gamę elementów dodatkowych, umożliwiających działanie podobne do  kotłów gazowych. Sterownik, który jest połączony z czujnikami, siłownikami oraz zaworami zapewnia utrzymanie temperatury na odpowiednim poziomie. Poziom paliwa w zbiorniku również podlega kontroli i jego mała ilość jest sygnalizowana. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku zapełnienie popielnika. Możliwe jest nawet zdalne kontrolowanie i sterowanie piecem przy użyciu smartfona.

Dobór pieca na pellet powinien być uwarunkowany przede wszystkim wymaganiami oraz potrzebami właściciela. Bardzo ważnym parametrem jest moc pieca. Należy ją dopasować do powierzchni domu. Za mała moc grzewcza może być przyczyną nadmiernego zużycia pelletu oraz zbyt dużej emisyjności spalin.

Kotły na pellet jaki warto kupić według rankingu

Piec przez większość sezonu powinien pracować na swojej nominalnej mocy, która jest niższa niż moc maksymalna. Wówczas możliwe jest osiągnięcie większej sprawności oraz oszczędności paliwa. Wybór właściwego produktu jest prosty z uwagi na szeroki asortyment. Producenci oferują piece o różnej wielkości, konstrukcji oraz dodatkowych funkcjach. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation