Energia, pochodząca ze źródeł odnawialnych, redukuje znacząco zapotrzebowanie naszej gospodarki na paliwa kopalne. Niestety, praca elektrowni wiatrowych silnie uzależniona jest od warunków pogodowych, a te w ostatnim okresie okazały się mocno niesprzyjające. Zbiegło się to jednak w czasie z rekordowym pod względem produkcji okresem dla urządzeń pozyskujących energie słoneczną.
Rekordowa produkcja energii ze źródeł odnawialnych
W poniedziałek instalacje fotowoltaiczne wytworzyły w ciągu jednej zaledwie godziny rekordowe 4,5 GWh energii, a to z pewnością nie jest kres ich możliwości. Poprzednio notowaliśmy dobre wyniki energetyki wiatrowej: w styczniu i lutym na wiatraki przypadało odpowiednio 16,9 proc. i 19,4 proc. krajowej produkcji prądu. Osłabienie siły wiatru wpłynęło jednak na znaczne ograniczenie tych wskaźników.
Czytaj więcej: Fotowoltaika na trackerach ile kosztuje i jak ustawić?
Ostatnie słoneczne dni pokazują jednak, że świetnym uzupełnieniem dla energii produkowanej z wiatru, mogą być instalacje fotowoltaiczne, coraz szczelniej pokrywające dachy domów w naszym kraju: 14 marca 2022 pobity został rekord pod względem ilości wytworzonej w ten sposób energii. Pomiędzy 12.00 a 13.00 panele wygenerowały bowiem 4,5 GWh prądu, co stanowiło około 20 procent całej energii energii elektrycznej, wytworzonej w Polsce w tym czasie.
Warto zauważyć, że marzec nie jest jeszcze optymalnym okresem pod względem produkcji prądu w panelach fotowoltaicznych – dni są stosunkowo krótkie, słońce nie operuje też jeszcze z całą mocą. Pomimo tego w bieżącym roku w miesiącu tym uda się zapewne podwoić produkcję z roku ubiegłego: w 2021 r. w ciągu całego marca wytworzone zostało w tej gałęzi energetyki 302,5GWh, podczas gdy w ciągu 14 dni marca 2022 r. produkcja wyniosła już 303,3 GWh. Wpływa na to zarówno dobra dla tej branży pogoda, jak i rosnąca w szybkim tempie liczba instalacji fotowoltaicznych.
Warto wiedzieć: Kiedy fotowoltaika jest opłacalna?
Imponujący wzrost mocy
Zainstalowanych mocy słonecznych było na koniec stycznia 2022 roku 8,1GW. Jest to już znacząca liczba – ponad 14 proc. ogólnej mocy energetycznej w naszym kraju. Rozwój ilościowy jest również imponujący – nastąpiło praktyczne podwojenie (wzrost mocy o 97,5 proc. rok do roku). Oczywiście nie przekłada się to na produkcję energii w stosunku 1:1 – wszak słońce nie świeci przez całą dobę – jednak w najbliższym czasie można liczyć na dalsze wzrosty, aż do czasu przesilenia letniego (21 czerwca), kiedy dzień osiągnie maksymalną długość. Można więc zakładać, że w tym czasie doczekamy się kolejnych rekordowych danych.
Czytaj również: Śląsk i Małopolska z największą liczbą elektrowni fotowoltaicznych
Warto tez zauważyć, że duże znaczenie dla produkcji prądu w instalacjach fotowoltaicznych ma ich lokalizacja i średnie nasłonecznienie w danym regionie kraju. W Polsce optymalnymi regionami są pod tym względem są okolice Rzeszowa, Lublina, Opola, Kalisza i Wrocławia.