Zbieranie chrustu z lasu, które zostało ostatnio zaproponowane przez Edwarda Siarkę – wiceministra klimatu i środowiska ma być niczym innym jak odpowiedzią na rosnące wciąż ceny energii oraz także surowców energetycznych. O tę możliwość postanowiliśmy zapytać Pana Józefa Oskwarka z Nadleśnictwa Nowy Targ.
Zbieranie chrustu w lesie
Jakby nie było zbieranie chrustu z lasu nie jest wcale niczym nowym. Potwierdza to Józef Oskwarek nadleśniczy. Chrust można zbierać w miejscach, w których zostały zakończone pielęgnacyjne prace w lesie.
Czytaj więcej: Panele fotowoltaiczne na budynku gospodarczym
Drewno leżące w lesie na pewno nie może być zabierane bez zgody, jak i bez wiedzy leśniczego. Nie można także samodzielnie wycinać gałązek, zbierać porostów oraz muchy. Nie można także pozyskiwać brzozowego chrustu na miotły. Co trzeba zatem zrobić, aby zbierać w sposób legalny drewno z lasów?
Jak zbierać chrust w lesie?
W pierwszej kolejności należy się skontaktować z nadleśnictwem lokalnym oraz do tego wskazać miejsce, w których chcemy zebrać chrust. Po umówieniu wcześniejszym, złożeniu wszelkich oświadczeń, a także spełnieniu warunków Bezpieczeństwa i Higieny Pracy mamy możliwość zakupu takowego drewna. Cena w nadleśnictwie to około 1/4 kosztu opałowego drewna, które nabywamy u zwykłych sprzedawców.
Sprawdź więcej: Nasłonecznienie w Polsce w poszczególnych miesiącach
Jaki wpływ samowyrób ma na kondycje lasu?
Samowyrób dotyczy drewna, które lezy na powierzchni ziemi, a dokładnie na terenach, na których były prowadzone leśne prace. Są to części wierzchołkowe, gałęzie, a także drewno opałowe. Bezpośrednio gabaryty zależne są od drzewostanu.
Przedstawiciel nadleśnictwa przekonuje nas o tym, że zbieranie drewna na użytek własny stwarza olbrzymie zagrożenie dla lasu. Musimy bowiem zachowywać umiar i postępować zgodnie z zasadami. Wówczas zagrożenie nie będzie stwarzane.
Rząd zachęca do zbierania chrustu na opał
Zebrana ilość musi być po prostu racjonalna. Nie ma mowy tutaj o grabieniu drzewostanu, ale bardziej o porządkowaniu sanitarnego stanu lasu. Jeśli takowe gałęzie nie zostaną zebrane, to są pozostawiane na miejscu, czy też przeznaczane do mineralizacji. Obecnie widać spory wzrost zainteresowania zbieraniem chrustu w nadleśnictwie. Warto umówić się z leśniczym i skorzystać z tejże możliwości.
Czytaj więcej: Sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce
Musimy podkreślić, że takowe działania jedynie mają charakter stricte doraźny. Zbieranie chrustu do ogrzewania domów nie jest na pewno rozwiązaniem problemu braku surowców, czy też ich ceny. Widać coraz to wyraźniej, że energetyczna transformacja jest absolutnie konieczna. Nie podlega to absolutnie żadnym wątpliwościom. Musimy to wiedzieć.