FotowoltaikawPolsce » Blog » Czy Fotowoltaika podlega zwolnieniu z podatku od nieruchomości?

Czy Fotowoltaika podlega zwolnieniu z podatku od nieruchomości?

Fotowoltaika pomimo bardzo niekorzystnych prawnych zmian, które dotyczyły rozliczenia wytworzonego prądu, zyskuje coraz to większą popularność pośród wszelkich przedsiębiorców. Dotyczy to również tak zwanych farm fotowoltaiki. Mowa o specjalnie zaprojektowanych terenach, na których ma się do czynienia z zamontowanymi licznymi panelami fotowoltaicznymi. Służą one do produkcji elektrycznej energii na bardzo dużą skalę. Czy takowe farmy są rzeczywiście opłacalne? Właśnie o tym decyduje kwestia podatku od nieruchomości.

Czy fotowoltaiczne panele podlegają opodatkowaniu samym podatkiem od nieruchomości?

W przypadku fotowoltaicznych paneli, które są montowane na dachach budynków, już się ukształtowało orzecznictwo jednolite, że takowe obiekty budowlane w żadnym wypadku nie stanowią budowli w rozumieniu budowlanego prawa. Musimy tutaj koniecznie przytoczyć wyrok NSA z 2018 roku (dokładnie 18 grudnia). Wyrok mówi o tym, że panele fotowoltaiczne nie stanowią budowli.

Do tego nie zostały one wymienione wprost przez ustawodawcę w prawie budowlanym. W związku z powyższym nie możemy uznać w żadnym wypadku, że panel fotowoltaiczny stanowi z budowlaną częścią całość techniczną oraz użytkową. W tymże zakresie bardzo istotne jest rozróżnienie pomiędzy urządzeniem technicznym, a także budowlanym.

Czytaj również: Ekopożyczka na fotowoltaikę i pompę ciepła – Czy się opłaca?

Czy fotowoltaiczna farma jest nieruchomością z podatkiem?

W przypadku fotowoltaicznych farm sytuacja sama w sobie jest troszkę inna. Zasadniczo panele same jako element półprzewodnikowy mocno technicznie zaawansowany, w którym następuje konwersja energii słonecznego promieniowania w elektryczną energię w wyniku fotowoltaicznego zjawiska, nie podlegają w żadnym wypadku podatkowi od nieruchomości. Jest to zgodne z przywołanym wcześniej orzecznictwem, a więc nie stanowi budowli.

Sprawdź również: Jak działa fotowoltaika w pochmurne dni?

Czy fotowoltaika podlega podatkowi od nieruchomości?

Jadnak elementy stalowe konstrukcji zamocowane w gruncie oraz służą do podtrzymywania paneli, już stanowią budowlę oraz już podlegają podatkowi. Dlatego też podatnicy w ewidencji trwałych środków wyodrębnić powinni część, która jest związana z panelami od konstrukcyjnej części. Niestety, ale wyroki administracyjnych sądów w tychże sprawach nie wskazują, co dokładnie należy rozumieć jako sama w sobie konstrukcja pod panele. 

Warto sprawdzić:  Fotowoltaika DębnoFotowoltaika ZłocieniecFotowoltaika PyrzyceFotowoltaika Sławno

Jak widać na powyższym, znajomość przepisów naprawdę pomaga. Warto mieć je na uwadze. Gdy nie mamy odpowiedniej wiedzy, to możemy się zawsze skonsultować ze specjalistą do spraw fotowoltaiki. Jest to bardzo pomocne. Na pewno otworzy nam oczy na wiele ważnych kwestii.

Sprawdź również: Fotowoltaika Drawsko PomorskieFotowoltaika MyślibórzFotowoltaika Łobez

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here