FotowoltaikawPolsce » Blog » Czy zakup pomp ciepła przeżywa prawdziwy boom?

Czy zakup pomp ciepła przeżywa prawdziwy boom?

Czy zakup pomp ciepła przeżywa prawdziwy boom? Niektóre źródło podają, że zainteresowanie zakupem odnawialnych źródeł energii wśród klientów znacznie spada. Czy faktycznie tak jest? Jeśli tak, to co jest tego przyczyną?

Czy klienci nie chcą już kupować pomp ciepła?

Obecne ceny paliw stałych oraz prądu, które ulegają podwyżkom wpływają na poszukiwanie alternatywnych źródeł energii i oszczędności wśród klientów. Ponadto troska o środowisko przekłada się na rozwiązania proekologiczne i zakup pomp ciepła czy instalacji fotowoltaicznych. Klienci w związku z tym bardzo często decydują się na zakup pomp ciepła oraz montaż instalacji fotowoltaicznych. Jednak, tak jak podają niektóre źródła znacząco spada zainteresowanie tego typu urządzeniami. Wpływ na taką postać rzeczy może mieć inflacja, a także spore koszty zakupu takich urządzeń.

Według statystyk, które są podawane przez program „Czyste powietrze” przez pierwsze półrocze 2023 roku udział pomp ciepła we wnioskach dotacyjnych zmniejszył się z 64% do 56%. Natomiast wzrosło zainteresowanie zakupem i dofinansowaniem do kotłów na biomasę. Jednak pierwsze półrocze 2023 roku i liczba złożonych wniosków zdecydowanie jest większa w porównaniu do roku poprzedniego i tego samego okresu. Dlatego odpowiedź na pytanie czy jest zainteresowanie zakupem pomp ciepła kierowana jest do firm instalacyjnych, które się tym zajmują.

Firma Columbus Energy nie widzi boomu na zakup pomp ciepła

Firma Columbus Energy nie odnotowała zwiększonego zainteresowania na zakup pomp ciepła. Taka sytuacja może mieć związek z ustawą dotyczącą ochrony odbiorców przed wysokimi cenami węgla oraz prądu. Warto podkreślić, że duża część instalacji, która powstaje w remontowanych budynkach dotyczy wymiany źródła ciepła na nowe, które są bardziej wydajne oraz ekologiczne. Dodatkowo Klienci mogą uzyskać dofinansowanie z programów: „Mój prąd” oraz „Czyste powietrze”.

Niektóre firmy odczuwają wzmożone zainteresowanie zakupem pomp ciepła

Z kolei firma ML System otwarcie mówi o ogromnym zainteresowaniu zakupem pomp ciepła, co według nich może mieć związek z szeregiem nowo powstających budynków oraz nowych instalacji, do których są zakładane pompy ciepła będące doskonałą alternatywą dla pieców na paliwa stałe starego typu.

Firma Solgen z kolei odnotowuje większe zainteresowanie montażem instalacji fotowoltaicznych niż zakupami i montażem pompy ciepła, ponieważ klienci kierują się przede wszystkim obniżeniem rachunków za energię elektryczną.

Jak można zauważyć pompy ciepła oraz instalacje fotowoltaiczne cieszą się nadal zainteresowaniem wśród klientów, którzy chcą obniżyć koszty swojego życia. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here