FotowoltaikawPolsce » Blog » Ile będzie wynosić podatek od nieruchomości 2024 roku?
Ile będzie wynosić podatek od nieruchomości 2024 roku

Ile będzie wynosić podatek od nieruchomości 2024 roku?

Każdego roku można oczekiwać, że pojawią się podwyżki, które dotyczą także między innymi nieruchomości. Jeśli ktoś jest właścicielem gruntu lub domu, to niestety musi liczyć się z tym, że zostaną na niego nałożone opłaty lokalne.

Pojawiają się jednak pytania, ile one wyniosą i kto ustala ich wysokość? Podatek płaci się zarówno za domy, jak i za gruntu przeznaczone do celów mieszkalnych i prowadzenia działalności gospodarczej.

Kto odpowiada za ustalanie wysokości podatku od nieruchomości?

Zgodnie z informacjami udzielonymi przez Ministerstwo Finansów trzeba liczyć się ze wzrostem kosztów dla właścicieli nieruchomości. Przewiduje się podwyżki sięgające do 15%, które wynikają przede wszystkim z inflacji. Jako że ceny towarów i usług wzrosły o kilkanaście procent, to niezbędne stało się zwiększenie wpływów do budżetów zarówno miast, jak i gmin.

Czytaj więcej: Jak otworzyć stację ładowania samochodów elektrycznych?

Złą wiadomością jest to, że w większości przypadków właściciele domów i mieszkań musieli zapłacić zdecydowanie wyższy podatek od nieruchomości, bo zastosowano maksymalne stawki. Decydują o tym radni, maja na to czas do koca bieżącego roku. Warto też wiedzieć, że w niektórych gminach można liczyć na różne obniżki, zwolnienia z podatku od nieruchomości (obejmują one przykładowo budynków, w których świadczy się usługi).

Ile wyniesie podatek od nieruchomości w roku 2024?

Stawki podatku od nieruchomości w przypadku budynków mieszkalnych mają wynosić w roku 2024 1,15 złotych za każdy metr kwadratowy powierzchni obiektu lub gruntu. Z najwyższymi kosztami muszą liczyć się właściciele budynków związanych z działalnością gospodarczą – 33,10 złotych za metr kwadratowy.

Czytaj dalej: Ile kosztuje 100 km samochodem elektrycznym?

W przypadku gruntów prywatnych będzie to 0,71 złotych za metr kwadratowy. Cena wzrasta dla gruntów związanych z działalnością gospodarczą, do 1,34 złotych za metr kwadratowy.

W jakich miastach podatki od nieruchomości będą najniższe/najwyższe?

Stawki podatku od nieruchomości są zróżnicowane, niższe lub wyższe, w zależności od miasta i gminy. Na najmniejsze opłaty mogą liczyć mieszkańcy Płocka, wyniosą one w roku 2024 0,88 złotych za metr kwadratowy dla budynków mieszkalnych i 28,57 złotych za metr kwadratowy dla budynków związanych z działalnością gospodarczą. Na niższe opłaty niż maksymalne mogą liczyć również mieszkańcy Grodziska Wielkopolskiego.

Warto wiedzieć: Fotowoltaika dla stacji kontroli pojazdów – ile kosztuje?

Z kolei najwyższy podatek od nieruchomości został ustalony w Szczecinie, Krakowie, Sopocie, Gdyni, Lublinie, Katowicach, Bielsko-Białej, Gorlicach, Rudzie Śląskiej, Gdańsku. Podwyżki wynikają z tego, aby zwiększyć dochody budżetowe. Pozyskane pieniądze mają zostać przeznaczone na realizację zadań założonych przez wyżej wymienione miasta.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation