Każdego roku można oczekiwać, że pojawią się podwyżki, które dotyczą także między innymi nieruchomości. Jeśli ktoś jest właścicielem gruntu lub domu, to niestety musi liczyć się z tym, że zostaną na niego nałożone opłaty lokalne.
Pojawiają się jednak pytania, ile one wyniosą i kto ustala ich wysokość? Podatek płaci się zarówno za domy, jak i za gruntu przeznaczone do celów mieszkalnych i prowadzenia działalności gospodarczej.
Kto odpowiada za ustalanie wysokości podatku od nieruchomości?
Zgodnie z informacjami udzielonymi przez Ministerstwo Finansów trzeba liczyć się ze wzrostem kosztów dla właścicieli nieruchomości. Przewiduje się podwyżki sięgające do 15%, które wynikają przede wszystkim z inflacji. Jako że ceny towarów i usług wzrosły o kilkanaście procent, to niezbędne stało się zwiększenie wpływów do budżetów zarówno miast, jak i gmin.
Czytaj więcej: Jak otworzyć stację ładowania samochodów elektrycznych?
Złą wiadomością jest to, że w większości przypadków właściciele domów i mieszkań musieli zapłacić zdecydowanie wyższy podatek od nieruchomości, bo zastosowano maksymalne stawki. Decydują o tym radni, maja na to czas do koca bieżącego roku. Warto też wiedzieć, że w niektórych gminach można liczyć na różne obniżki, zwolnienia z podatku od nieruchomości (obejmują one przykładowo budynków, w których świadczy się usługi).
Ile wyniesie podatek od nieruchomości w roku 2024?
Stawki podatku od nieruchomości w przypadku budynków mieszkalnych mają wynosić w roku 2024 1,15 złotych za każdy metr kwadratowy powierzchni obiektu lub gruntu. Z najwyższymi kosztami muszą liczyć się właściciele budynków związanych z działalnością gospodarczą – 33,10 złotych za metr kwadratowy.
Czytaj dalej: Ile kosztuje 100 km samochodem elektrycznym?
W przypadku gruntów prywatnych będzie to 0,71 złotych za metr kwadratowy. Cena wzrasta dla gruntów związanych z działalnością gospodarczą, do 1,34 złotych za metr kwadratowy.
W jakich miastach podatki od nieruchomości będą najniższe/najwyższe?
Stawki podatku od nieruchomości są zróżnicowane, niższe lub wyższe, w zależności od miasta i gminy. Na najmniejsze opłaty mogą liczyć mieszkańcy Płocka, wyniosą one w roku 2024 0,88 złotych za metr kwadratowy dla budynków mieszkalnych i 28,57 złotych za metr kwadratowy dla budynków związanych z działalnością gospodarczą. Na niższe opłaty niż maksymalne mogą liczyć również mieszkańcy Grodziska Wielkopolskiego.
Warto wiedzieć: Fotowoltaika dla stacji kontroli pojazdów – ile kosztuje?
Z kolei najwyższy podatek od nieruchomości został ustalony w Szczecinie, Krakowie, Sopocie, Gdyni, Lublinie, Katowicach, Bielsko-Białej, Gorlicach, Rudzie Śląskiej, Gdańsku. Podwyżki wynikają z tego, aby zwiększyć dochody budżetowe. Pozyskane pieniądze mają zostać przeznaczone na realizację zadań założonych przez wyżej wymienione miasta.