Rachunki za energię elektryczną z roku na rok są coraz wyższe. Polacy płacą coraz więcej, a rok 2024 ma przynieść ogromną podwyżkę dla gospodarstw domowych. Rząd jednak obiecał tarcze, jak i mrożenie cen.
Czy można na nie faktycznie liczyć? Według szacunków dotyczących rachunków za energię elektryczną w 2024 roku rezygnacja z mrożenia cen energii może wiązać się z ich nagłym wzrostem, nawet o 70 procent! Jak podaje czwartkowa „Rzeczpospolita”- URE oczekuje na wnioski taryfowe przedsiębiorstw. Według gazety „na niespełna 4 miesiące przed końcem roku rozpoczynają się pierwsze przymiarki do prognoz cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych od przyszłego roku”.
Czy będą działać tarcze? Co z obiecanym mrożeniem cen?
Jak do tej pory, w dalszym ciągu nie wiadomo czy rząd podejmie decyzję dotyczącą kolejnego powszechnego mrożenia cen energii elektrycznej, czy jednak zrezygnuje z tej opcji, na rzecz bardziej punktowych rozwiązań.
Czytaj więcej: Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji w budynkach
Forum Energii podaje, iż wzrost cen Energi elektrycznej może wynieść rok do roku 70 procent, w przypadku braku wdrążenia jakichkolwiek rozwiązań osłonowych. Czy faktycznie aż tak ogromny wzrost cen energii jest możliwy? Inny eksperci podkreślają to, że każdy wzrost cen energii w Polsce, musi jeszcze zostać zatwierdzony przez URE (Urząd Regulacji Energetyki), o czym warto pamiętać.
Jakich cen prądu można spodziewać się w przyszłym roku?
Jak podaje dziennik „zgodnie z aktualnymi szacunkami Forum Energii- biorąc pod uwagę wycenę długoterminowych kontraktów giełdowych na Towarowej Giełdzie Energii za dostawę energii elektrycznej w 2024 roku- jeśli nie będzie żadnych form wsparcia, cena prądu, jaką płaci zwykłe gospodarstwo domowe może rzeczywiście wzrosnąć nawet o 70 procent, względem roku 2023, kiedy to jej poziom pozostaje zamrożony”. Dziennik dodaje też, że jej wartość pochodzi z roku 2022 i wynosi około 414 zł za MWh. Jest to wysokość taryfy, która została zatwierdzona przez prezesa URE.
Zobacz również: Jak dobrać odpowiednią moc klimatyzacji do pomieszczenia?
„W przypadku, kiedy zabraknie tarcz solidarnościowych lub mrożenia cen energii i powróci VAT na energię, jej cena rzeczywiście jest w stanie wzrosnąć o 70 procent, względem tej, którą wszystkie gospodarstwa domowe płacą aktualnie”– twierdzi dr Aleksandra Gawlikowskca- Fyk, analityczna forum Energii.
Warto wiedzieć: Ile kosztuje przegląd pompy ciepła?
” Ta wartość może ulec zmianie, gdyż wysokość opłaty dystrybucyjnej, która jest jedną z części składowych rachunku za energię, zostanie dopiero zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki”. Ekspertka dodaje, że ceny energii na giełdzie rzeczywiście zmniejszają się w tym roku względem ubiegłego roku.