FotowoltaikawPolsce » Blog » Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp – cena, ile prądu wyprodukuje?
Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp

Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp – cena, ile prądu wyprodukuje?

W obliczu ciągle rosnących cen energii elektrycznej fotowoltaika jest coraz powszechniejsza w naszym kraju. Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala znacząco zmniejszyć lub wyeliminować całkowicie rachunki za energię elektryczną. Jak wyglądają koszty zakupu i montażu fotowoltaiki 10 kWp i w jakim czasie doczekamy się zwrotu zainwestowanych w nią pieniędzy? Artykuł ten odpowie na te pytania.

Jakie są zalety fotowoltaiki 10 kWp 

Najważniejsze zalety, dzięki którym tak wiele osób decyduje się na montaż paneli słonecznych to:

  1. Odpowiednio dobrana fotowoltaika 10 kWp zaspokaja całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstwa domowego. Co całkowicie eliminuje wydatki z domowego budżetu na prąd. 
  2. Instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa, nie wymaga ingerencji w jej prace. Jej zadaniem jej produkcja prądu z energii słonecznej. Dlatego też jest to ekologiczne rozwiązanie, przyczyniające się do poprawy jakości powietrza jakim oddychamy.
  3. Zwrot kosztów zakupu i montażu instalacji zwraca się już po kilku latach. Po tym okresie generują spore oszczędności dla użytkowników. 

Od jakich czynników uzależniony jest zwrot kosztów instalacji fotowoltaicznej 10 kWp? 

Jak można określić okres zwrotu inwestycji? Okres ten to czas, w którym panele słoneczne wyprodukują energię elektryczną, której wartość zakupiona u dostawców krajowych wyrówna się z ceną samej instalacji. Czas ten uzależniony jest od kilku czynników i dla każdego przypadku obliczany jest indywidualnie. 

Czynniki, które mają na to wpływ to: 

  1. Koszt montażu instalacji fotowoltaicznej 10 kWp
  2. Cena jednostkowa za 1 kWh i prognozy podwyżek cenowych
  3. Liczne dotacje, programy gminne, które w znaczący sposób obniżają wydatki związane z zakupem i montażem instalacji 

Poniżej zamieszczony jest hipotetyczny przykład analizujący czas zwrotu inwestycji oraz prognoz oszczędności. 

Warto wiedzieć: Jakie dofinansowanie dla rolników na panele fotowoltaiczne w 2022?

Hipotetyczna analiza opłacalności  zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej 10 kWp 

Pan Jan jest posiadaczem domu jednorodzinnego. Dom ogrzewany jest pompą ciepła. Ponadto w domu jest sauna elektryczna.  Roczne zużycie energii elektrycznej w domu Pana Jana wynosi 9 440 kwh. Oznacza to, że za kupowany, w cenie 75 groszy za 1 kWh, prąd generuje miesięczną kwotę 590 złotych. Rocznie kwota ta wynosi 7 080 złotych.

W związku z tym urządzenia niezbędne do prawidłowego działania tych elementów wyposażenie domu oraz pozostałe standardowe wyposażenie AGD i RTV generują u niego roczne zużycie energii elektrycznej na poziomie 9 440 kWh. 

Czytaj więcej: Fotowoltaika dla firm – Od czego powinno się zacząć?

Pan Jan przed zakupem instalacji fotowoltaicznej sprawdził jakie koszty poniesie w związku z tym oraz kiedy zwrócą mu się wydatki na tę inwestycję. I kiedy zaczną się generować oszczędności. 

Przy takim zużyciu energii elektrycznej, jaka jest w domu Pana Jana najlepszym rozwiązaniem jest fotowoltaika 10 kWp. Ten rodzaj instalacji rocznie produkuje około 9 635 kWh. Oznacza to, że będzie to wystarczająca ilość prądu, pokrywająca zapotrzebowanie elektryczne w domu Pana Jana. Mało tego, pozwoli ona prawie całkowicie wyeliminować koszty jej zakupu. Taka opcja jest dla Pana Jana najkorzystniejsza.

Cena paneli fotowoltaicznych 10 kW

Cena instalacji, jaka została zaproponowana Panu Janowi, uzależniona jest od ceny za montaż 1 kWh instalacji. W tym przypadku jest to kwota 3 200 złotych brutto. 

Kolejny rachunek jest prosty. System fotowoltaiczny składający się z 33 sztuk paneli o mocy 305 kWp kosztować będzie Pana Jana 32 000 złotych brutto. 

Zobacz również: Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Wpływ ulgi termomodernizacyjnej na cenę fotowoltaiki 10 kWp 

Cena paneli fotowoltaicznych i ich montażu może zostać odliczona od podatku na końcu rozliczenia rocznego. W ramach ulgi termomodernizacyjnej Pan Jan może sobie odliczyć od podatku  osiemnaście procent wartości inwestycji. Pan Jan spełnia warunek , ponieważ będzie instalował fotowoltaikę na domu już istniejącym. Suma odliczeń w urzędzie skarbowym nie może jedynie przekroczyć kwoty 53 tysięcy złotych. Kolejną istotną informacją jest to, że ulga termomodernizacyjna, która została wprowadzona w roku 2019 może być połączona w dotacjami czy dofinansowaniem z programów unijnych. 

Reasumując, całkowity koszt jaki poniesie Pan Jan, korzystając jedynie z ulgi termomodernizacyjnej, wyniesie 25 977 złotych. 

Okres zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę 10 kWp 

Posiadając już wiedzę odnośnie:

  • kosztu zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej 10 kWp 
  • ceny prądu - 75 groszy za 1 kWh z tolerancją plus minus 2 procentową 

Na podstawie tych danych wyliczyć można , że szacowany okres, po którym nastąpi zwrot inwestycji to 3 lata jej użytkowania. Po 3 latach rozpocznie się czas oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. 

Czytaj więcej: Fotowoltaika IławaFotowoltaika GiżyckoFotowoltaika KętrzynFotowoltaika Bartoszyce,

Różowa przyszłość, czyli oszczędności. O jakich kwotach można myśleć?  

Po upływie 3 lat, kiedy to sukcesywnie zwracać się będą wydatki poniesione na inwestycję, Pan Jan zacznie oszczędzać. Rocznie będzie to kwota 7 905, 68 złotych. 

Sprawdź teraz: Fotowoltaika SzczytnoFotowoltaika MrągowoFotowoltaika Działdowo,

Reasumując artykuł, stosunkowo szybki zwrot inwestycji oraz duże oszczędności jakie zapewnia korzystanie z fotowoltaiki przemawiają za tym aby zdecydować się na jej montaż. Ponadto poczucie, że dokłada się kolejną cegiełkę do troski o otaczające nas środowisko i niezależność jaką daje fotowoltaika, jest bezcenne. Warto rozważyć taką opcję i podjąć właściwą decyzję.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

  • Proszę poprawić artykuł. Obecnie po 1 kwietnia 2022r. nie ma on nic wspólnego z prawdą i tylko wprowadza w błąd

Comments are closed.