FotowoltaikawPolsce » Blog » Pompa ciepła – jak działa? Kilka podstawowych informacji
Pompa ciepła – jak działa? Kilka podstawowych informacji

Pompa ciepła – jak działa? Kilka podstawowych informacji

Zależy Ci na ekologicznym sposobie ogrzewania domu? Z pompą ciepła to możliwe! Urządzenie pozyskuje energię ze środowiska naturalnego zamiast czerpać ją z paliw kopalnych. Dowiedz się więcej o tym sposobie ogrzewania mieszkania. Podpowiadamy, co to jest pompa ciepła i jak działa.

O czym przeczytasz w artykule?

  • Co to jest pompa ciepła?
  • Pompa ciepła – jak działa? Kilka podstawowych informacji
  • Jak działa pompa ciepła w zimie?
  • Jak działa pompa ciepła powietrzna?
  • Jak działa pompa ciepła powietrze-woda?
  • Jak działa pompa ciepła gruntowa?
  • Jak działa pompa ciepła monoblok?

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które sprawdza się zarówno w nowo wybudowanych, jak i starych budynkach. Wykorzystuje ono energię z otoczenia, a dokładniej powietrza, wody lub gleby.

Ten sposób ogrzewania domu ma wiele zalet. Przede wszystkim to rozwiązanie korzystne dla środowiska – nie dochodzi do takiej emisji zanieczyszczeń jak w przypadku kotłów węglowych i innych metod grzewczych. Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

  • Pompa ciepła jest ekologicznym sposobem ogrzewania domu. Podczas stosowania tego systemu nie dochodzi do emisji zanieczyszczeń.

Pompa ciepła – jak działa? Kilka podstawowych informacji

Zastanawiasz się, jak działa pompa ciepła www.lazienkarium.pl/pompy-ciepla? To system, który przenosi ciepło z konkretnego obszaru do wnętrza Twojego domu. Może pobierać je z powietrza czy gruntu, by następnie trafiło do grzejników lub systemu ogrzewania podłogowego. Pompa ciepła składa się z kilku elementów. Dzieli się je na dolne i górne źródło ciepła. Dolne to powietrze, woda lub grunt. Górne natomiast to domowy system ogrzewania.

Jednym z elementów systemu jest parownik, który pobiera ciepło z dolnego źródła. Dochodzi do podgrzania czynnika, który trafia do sprężarki. Tam zachodzi proces sprężania, który prowadzi do uzyskania gazu o wysokiej temperaturze. Musisz wiedzieć, że sprężarka działa dzięki energii elektrycznej. Skraplacz to miejsce, w którym dochodzi do oddawania ciepła do układu grzewczego budynku. Stan skupienia z lotnego zmienia się tam w ciekły.

To jeszcze nie wszystko! Skroplony czynnik musi teraz trafić do zaworu rozprężnego. Tam jego ciśnienie i temperatura są zmniejszane. Może on znów dostać się do parownika, żeby proces rozpoczął się kolejny raz.

To, jak działa pompa ciepła w domu, zależy też od jej rodzaju. Może być to sprzęt powietrzny, gruntowy, wykorzystujący wodę. Istnieją też tak zwane pompy monoblok.

Ważne jest, że urządzenie wykorzystuje przede wszystkim odnawialne źródła energii, natomiast tylko niewielką ilość prądu z sieci energetycznej. To przekłada się na korzyści dla Twojego portfela i środowiska.

Jak działa pompa ciepła?

  • Podczas działania pompy ciepło z zewnątrz jest przenoszone do wewnątrz.
  • Za pobieranie ciepła odpowiada parownik.
  • Podgrzewa on czynnik, który trafia do sprężarki, a tam zmienia się w gaz.
  • Następnie dociera do skraplacza, skąd oddawane jest ciepło do budynku.
  • Skroplony czynnik trafia do zaworu rozprężnego.
  • Proces może się teraz powtórzyć.

Jak działa pompa ciepła w zimie?

Działanie pompy ciepła w zimie to jedna z tych kwestii, nad którą możesz się zastanawiać. Czy system pracuje słabiej, gdy temperatury są wyjątkowo niskie? Otóż pompa ciepła potrafi działać wydajnie również w zimowe miesiące. Poradzi sobie, nawet gdy temperatura na zewnątrz będzie ujemna. Za skuteczne działanie pompy ciepła zimą odpowiada serce systemu, czyli sprężarka.

Musisz wiedzieć, że pompa ciepła gruntowa doskonale radzi sobie również w mroźne miesiące. Temperatura na głębokości nie zmienia się bowiem gwałtownie w ciągu roku.

  • Pompa ciepła w zimie działa skutecznie dzięki sprężarce. Nie musisz obawiać się, nawet gdy na zewnątrz są ujemne temperatury, szczególnie jeśli korzystasz z systemu gruntowego.

Jak działa pompa ciepła powietrzna?

Wiesz już, czym jest pompa ciepła, jak działa. Schemat pracy w przypadku pompy powietrznej jest zbliżony do tego, który już znasz. Urządzenie pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego przez parownik. Dochodzi do wzrostu temperatury i ciśnienia.

Następnie czynnik zostaje sprężony przez kompresor, dzięki czemu dochodzi do zmiany w gaz. Poprzez skraplacz ciepło jest oddawane do układu grzewczego budynku.

W przypadku pompy powietrze-powietrze wymienniki są zintegrowane z wentylatorem. Odbiornik ciepła występuje w różnych wersjach – może być między innymi jednostką ścienną lub przypodłogową.

Pamiętaj, że przy pomocy takiej pompy możliwe jest również skorzystanie z chłodzenia pomieszczeń. W tym trybie dochodzi do wymiany funkcji między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. Ciepło z pomieszczenia jest odbierane, a następnie oddawane na zewnątrz.

Pompa ciepła powietrze-powietrze nie wymaga skomplikowanych działań podczas instalacji. To sprawia, że jest popularnym rozwiązaniem. Przy wyborze urządzenia zwróć uwagę na COP oraz SCOP, czyli parametry wskazujące na wydajność systemu ogrzewania.

Pompa ciepła powietrze-powietrze – jak działa?

  • Ciepło jest pobierane z zewnątrz przez parownik.
  • Następnie trafia do sprężarki i zmienia się w gaz.
  • Dociera do skraplacza, gdzie dochodzi do oddania ciepła do budynku.
  • Pamiętaj, że pompa może służyć też do chłodzenia pomieszczenia.

Jak działa pompa ciepła powietrze-woda?

Pompa ciepła powietrzna to również układ powietrze-woda. Podobnie jak inne rodzaje składa się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Energia w tym przypadku też jest pobierana z zewnątrz, z powietrza, natomiast zostaje inaczej rozprowadzona i wykorzystana. Odpowiednio ogrzana woda zostaje wprowadzona do rurek i w ten sposób dostarcza ciepło do wybranych pomieszczeń w domu.

Odbiornikiem ciepła może być grzejnik, ale też ogrzewanie podłogowe. Pompa ciepła powietrze-woda ułatwia przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła powietrze-woda – jak działa?

  • Energia jest pobierana z powietrza.
  • Trafia do odbiornika, którym może być grzejnik lub ogrzewanie podłogowe.
  • Ten rodzaj pompy ułatwia przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Jak działa pompa ciepła gruntowa?

Wiesz już, jak działa pompa ciepła powietrzna. Czas poznać zasady pracy modelu gruntowego. To system, który wykorzystuje stałą temperaturę gruntu na większej głębokości. W przeciwieństwie do powietrza temperatura ziemi nie ulega znaczącym wahaniom w ciągu roku. To sprawia, że pompa ciepła gruntowa może działać stabilnie i wydajnie.

W przypadku tego systemu niezbędne jest umieszczenie wymiennika gruntowego pod powierzchnią ziemi na właściwej głębokości. Konstrukcja może być pionowa lub pozioma. W rurach kolektora gruntowego krąży specjalny płyn będący mieszaniną wody i niezamarzającego składnika. Odpowiada on za pobieranie ciepła z gruntu. Płyn trafia do pompy ciepła. Dochodzi do sprężenia przez sprężarkę. Następnie ciepły czynnik chłodniczy oddaje zgromadzone ciepło do układu grzewczego budynku.

Gruntowa pompa ciepła – jak to działa?

  • System wykorzystuje stałą temperaturę gruntu.
  • Konstrukcja może składać się z kolektorów pionowych lub poziomych.
  • Brak wahań temperatury gruntu przekłada się na wydajne działanie systemu.

Jak działa pompa ciepła monoblok?

Musisz wiedzieć, że pompy ciepła dzieli się również na split i monoblok. Czym się różnią? Pompa ciepła monoblok jest jednosegmentowa. To oznacza, że w jednym urządzeniu znajdują się wszystkie jej elementy. Sprzęt może być zamontowany na zewnątrz budynku, dzięki czemu oszczędzasz miejsce w domu.

Pompa ciepła monoblok to duże, solidne urządzenie. Jest dobrze zaizolowane termicznie i akustycznie, dzięki czemu pracuje ciszej niż model split. Pompa jest szczelna i wypełniona fabrycznie czynnikiem chłodniczym. Dzięki temu nie jest wymagana karta urządzenia czy kontrola szczelności. Poza tym montaż jest łatwiejszy.

  • Pompa ciepła monoblok to konstrukcja składająca się z jednej jednostki, która zawiera wszystkie elementy systemu. Jest szczelna i łatwa w montażu.

Najtańsze pomy ciepła, piece gazowe i maty do ogrzewania podłogowego znajdziesz na Łazienkarium.pl 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation