Fake newsy potrafią wprowadzić wiele zamieszania, co dotyczy także branży energetycznej. Z tego właśnie powodu ruszyła kampania, która ma na celu przeciwdziałanie napływowi informacji niezgodnych z prawdą. Wiele nieścisłości pojawiło się po wybuchu wojny, szczególnie odnośnie cen surowców, o ich mocnym zawyżeniu. Nie brakowało również paniki na skutek straszenia brakami węgla, przerwami w dostawie prądu, konieczności spędzenia okresu zimowego w chłodzie.
Koniec z energetycznymi fake newsami
Bombardowanie społeczeństwa nieprawdziwymi informacjami odnośnie szeroko pojętej energetyki doprowadziło do tego, że powstała kampania mająca zapobiegać ich dalszemu szerzeniu się, aby nie wprowadzać ludzi dalej w błąd i siać w nich panikę. Ma to na celu dostarczanie wiarygodnych informacji, czyli z rzetelnego źródła. Głównym organizatorem kampanii jest Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych, a odbiorcami docelowymi kampanii społecznej stali się oczywiście wszyscy Polacy, niezależnie od miejsca zamieszkania, płci, wieku.
Czytaj więcej: Ile prądu zużywa kuchenka elektryczna?
Już teraz rozpoczęto dokładne monitorowanie zasobów internetowych, które dotyczą energii elektrycznej, aby wychwycić i wyeliminować fake newsy. Oferowane jest również narzędzie, które służy do mierzenia świadomości Polaków odnośnie tego, czy wiedzą oni, w jaki sposób wykorzystać go do zgłaszania informacji niezgodnych z prawdą. Wystarczy wkleić link w okienku do strony internetowej, która porusza tematykę energii, a podane na niej dane zostaną zweryfikowane przez specjalistów z rynku energetyki elektrycznej i ciepłowniczej oraz przez przedstawicieli mediów.
Co warto wiedzieć na temat kampanii przeciw szerzeniu nieprawdziwych informacji energetycznych?
Kampania społeczna będzie docierała do odbiorców głównie poprzez media, czyli przy wykorzystaniu prasy i mediów społecznościowych. Działania skierowane są także do młodych osób, co można zrobić w przystępny dla nich sposób dzięki przykładowo lubianej przez nich platformy TikTok. Już teraz można także liczyć na obniżki cenowe za korzystanie z prądu dla gospodarstw domowych, a wszystko to za sprawa rozporządzenia rządowego. Na jego podstawie będzie płacić się o 12% mniej niż dotychczas, co po przeliczeniu przekłada się na oszczędność rzędu 120 złotych w skali roku.
Warto wiedzieć: Ile prądu zużywa pompa ciepła?
Konieczne jest jednak spełnienia kilku warunków, a mianowicie wyrażenie zgody na otrzymywanie e-faktury, zgody marketingowej, korzystanie z podwyższonych limitów zużycia w ramach rządowej tarczy solidarnościowej. Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma w planach wprowadzenie wielu innych rozwiązań, dlatego warto śledzić na bieżąco komunikaty rządowe, oczywiście ze sprawdzonych źródeł.