Pompa ciepła współpracuje z systemem grzewczym w domu, aby ogrzać budynek i zapewnić ciepłą wodę użytkową (CWU). Do wytwarzania ciepła urządzenie wykorzystuje zasoby naturalne, takie jak woda, powietrze i gleba. Jego schemat działania jest podobny do działania urządzeń chłodniczych. Z tym, że pompy ciepła pobierają energię z otoczenia (wody, gruntu, powietrza) i oddają ją do pomieszczenia.
Jak prawidłowo obliczyć moc pompy ciepła?
To źródło ciepła może pracować samodzielnie w budynku lub wspomagać pracę innego źródła ciepła, takiego jak kocioł na pellet lub gaz. Pompy ciepła doskonale sprawdzają się również jako urządzenia do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub wody basenowej. Warto zaznaczyć, że pompa ciepła zasilana jest energią elektryczną. Integrując panele fotowoltaiczne z pompą wodną, możesz uzyskać darmowy prąd i tanie ogrzewanie we własnym domu.
Jak wybrać pompę ciepła?
Zanim zdecydujemy się na konkretny model i dobierzemy jego parametry, warto zastanowić się, jaką funkcję pompa ciepła będzie pełnić w naszym domu. Czy ma być głównym i jedynym źródłem ciepła, czy tylko częściowo zaspokajać potrzeby cieplne naszego domu?
Na rynku mamy do wyboru pompy ciepła do ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u. i CO) oraz pompy ciepła tylko do ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej jest wyposażona w zbiornik wody, a zbiornik wody przejmuje również zadanie utrzymywania odpowiedniej temperatury wody w zbiorniku wody. W zależności od modelu pompa ciepła może pełnić funkcję ogrzewania lub chłodzenia – niektóre pompy są wyposażone w obie funkcje.
Czytaj więcej: Jak dbać o pompę ciepła, aby obniżyć jej awaryjność?
Najczęściej podawane wartości przez producentów to moc grzewcza, moc chłodnicza, moc elektryczna oraz COP.
Co to jest moc grzewcza?
To jeden z kluczowych parametrów, ponieważ bez odpowiedniego zasilania urządzenie może nie zapewnić nam oczekiwanej temperatury w pomieszczeniu. Moc (Pg) to energia dostarczana przez sprężarkę do systemu grzewczego. Co ważniejsze, efektem będzie większy pobór mocy, czyli urządzenie będzie mniej wydajne.
PG może dokonać wstępnego obliczenia. Powierzchnia zabudowy pomnożona przez zapotrzebowanie na energię elektryczną jest wystarczająca. Przykładem może być dom o powierzchni 140 m2 i zapotrzebowaniu 45 W/m2, czyli obliczenie mocy wymaganej przez pompę ciepła wyglądałoby następująco: 140*45 = 6,3 kW. Jeśli pompa jest również używana do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, powinna dodać średnio około 1 kW na każde 4 osoby w domu.
Sprawdź więcej: Pompa ciepła czy Ekogroszek?
Moc elektryczna
Im niższy wskaźnik Pe, tym niższy koszt eksploatacji pompy ciepła. Energia elektryczna stanowi średnio 25% zapotrzebowania energetycznego pompy ciepła. Dolne źródło ciepła zaspokaja pozostałe wymagania.
Moc chłodnicza
Ten wskaźnik pokazuje maksymalną moc, przy której sprężarka może odbierać ciepło z dolnego źródła ciepła. Zależy to w dużej mierze od temperatury zewnętrznej. Im niższa temperatura, tym mniej wydajny będzie system grzewczy. Pch jest szczególnie ważny, gdy planuję wykorzystać pompę ciepła do chłodzenia budynku w czasie upałów.
Wydajność cieplna COP
Bardzo ważny jest wskaźnik COP, który mówi nam jak bardzo ekologiczne i energooszczędne są nasze pompy. Miara COP określa stosunek mocy grzewczej pompy do mocy, jaką musi ona odprowadzić, aby zrobić to z zewnątrz – im jest ona wyższa, tym mniej energii potrzeba do uzyskania takiej samej ilości ciepła. Dla przykładu – jeśli pompa ciepła dostarcza nam 8 kW energii cieplnej, z czego 2 kW dostajemy z sieci na uruchomienie pompy, to COP wynosi 8 kW/2 kW = 4. Pompa o tej samej mocy i COP równym 2 oznacza, że aby uzyskać te same 8 kW energii, musimy zasilić pompę 4 kW energii z sieci. Aby otrzymać znak jakości EHPA, pompy ciepła muszą uzyskać współczynnik od 3,1 (pompy powietrze/woda) do 5,1 (pompy woda/woda) w zależności od typu.
Warto wiedzieć: Jak dobrać moc pompy ciepła do nowego budynku?
Jak obliczyć moc grzewczą pompy ciepła?
Biorąc pod uwagę wymagania cieplne budynku, tj. jego ocieplenie i powierzchnię, można obliczyć, jaka moc pompy ciepła jest odpowiednia, aby zapewnić efektywne ogrzewanie.
Przykład: Energooszczędny dom ma zapotrzebowanie na ciepło około 50 kWh/m2. Biorąc pod uwagę powierzchnię 100 metrów kwadratowych, można to obliczyć: 100 metrów kwadratowych × 50 kWh/metr kwadratowy = 5000 W, czyli 5 kilowatów. W takim przypadku moc grzewcza pompy ciepła powinna wynosić 5 kW.
Czytaj więcej: Gruntowe pompy ciepła – czy warto w nie zainwestować?
Podana wartość jest jednak wystarczająca tylko do ogrzania budynku. Jeżeli urządzenie dostarcza również ciepłą wodę użytkową, należy zwiększyć wydajność pompy ciepła. Szacuje się, że każdy członek rodziny zużywa około 50 litrów wody dziennie, co wymaga około 0,25 kilowata mocy grzewczej do ogrzania tej objętości. W przypadku czteroosobowej rodziny konieczne jest zwiększenie mocy sprzętu o 1kW.
Wybór odpowiedniej pompy ciepła
Właściwy dobór mocy pompy ciepła nie tylko zaspokoi potrzeby cieplne naszego domu, ale również umożliwi ekonomiczne wykorzystanie tego źródła ciepła w pomieszczeniach. Pompy ciepła to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie przy ogrzewaniu domu lub budynku. Jednak przy niedopasowaniu pod względem mocy może narazić nas na wyższe rachunki za prąd niż oczekiwano.
Warto przeczytać: Jak wziąć kredyt na pompę ciepła?
Dlatego tak ważny jest dobór sprzętu, którego parametry użytkowe odpowiadają naszym potrzebom. O wielkości naszych pomp ciepła decydują następujące czynniki:
- zapotrzebowanie na ciepło budynku
- Powierzchnia domu
- liczba członków rodziny
- Regionalna charakterystyka temperaturowa
- zapotrzebowanie na ciepło budynku
- Jakie jest zapotrzebowanie na ciepło budynku?
Wybór wyposażenia powinien być przede wszystkim determinowany wartościami zapotrzebowania cieplnego budynku. Jest to ściśle związane z jej izolacyjnością termiczną – im lepsza izolacyjność, tym mniejsza moc grzewcza pompy ciepła potrzebna do ogrzania pomieszczenia.
Jakie jest zapotrzebowanie na ciepło budynku?
- Dom Pasywny – 10-15 W/m2
- Budynki energooszczędne – 50-70 W/m2,
- Budynki o dobrej izolacyjności termicznej – 60-80 W/m2
- Stare budynki ze słabą izolacją – 100-120 W/m2
- Budynki nieocieplone – 150-200 W/m2
- Kalkulator doboru pompy ciepła
Wybór pompy ciepła często stanowi wyzwanie. Ten aspekt jest szczególnie odpowiedni dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z nowoczesnym systemem grzewczym lub wymienić istniejącą instalację na nowszy odpowiednik. Na rynku jest wiele urządzeń, jednak porównanie ich parametrów to czasem wyzwanie. W takim przypadku pomocny może być kalkulator zużycia energii elektrycznej pompy ciepła, który zawiera informacje o tym, jakiego sprzętu należy szukać.
Więcej informacji: Jaki jest koszt miesięczny ogrzewania domu z pompą ciepła?
Kalkulator COP pompy ciepła – jak to działa?
Kalkulator zużycia energii elektrycznej pompy ciepła oszacuje, która jednostka jest odpowiednia dla potrzeb Twojego mieszkania. Kalkulator kosztów ogrzewania dobiera pompę ciepła na podstawie następujących parametrów: obszar geograficzny, liczba mieszkańców, powierzchnia do ogrzania w budynku oraz rodzaj zastosowanego ogrzewania.
Czytaj dalej: Współczynnik COP i SCOP – Zużycie prądu w ciągu całego roku
Na podstawie tych informacji kalkulator zużycia energii elektrycznej pompy ciepła jest w stanie dobrać jednostkę o odpowiedniej mocy. W ten sposób można uniknąć wyboru niewłaściwej mocy pompy ciepła.Konsekwencją złego wyboru może być to, że zakupiony sprzęt nie spełnia naszych oczekiwań lub nie jest ekonomicznie opłacalnym rozwiązaniem. Dlatego warto skorzystać z opcji pompy ciepła, aby nie ponosić na siebie zbędnych wydatków.
Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora kosztów ogrzewania pompy ciepła?
Kalkulator kosztów ogrzewania Dobierz odpowiednią pompę ciepła do terenu, w którym będzie spełniała swoją funkcję. Korzystając z kalkulatora policjanta, pompa ciepła będzie miała prawidłowe parametry, optymalizując zastosowanie systemu grzewczego. Skorzystaj również z kalkulatora kosztów ogrzewania pompy ciepła, aby nie tylko oszacować, ale także obniżyć koszty eksploatacji instalacji grzewczej.