FotowoltaikawPolsce » Blog » Korzyści z fotowoltaiki – nowy program od 1 Października
Korzyści z fotowoltaiki - nowy program od 1 października

Korzyści z fotowoltaiki – nowy program od 1 Października

Resort rozwoju i technologii poinformował o nowych możliwościach dla wspólnot mieszkaniowych. Jeżeli wspólnota, która wytwarza energię ze źródeł odnawialnych wejdzie w system prosumenta lokatorskiego, może otrzymywać 100 procent zwrotu wartości wyprodukowanej energii.

Nowe przepisy dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Ministerstwo podkreśliło, że obowiązujące od 1 października nowe przepisy umożliwiają nowy, korzystny system rozliczeń w zakresie energii elektrycznej w częściach wspólnych budynków wspólnot i spółdzielni. Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, ale również zarządcy nieruchomości, mają możliwość ubiegania się o status prosumenta lokatorskiego. Wedle ogłoszeń wydanych przez resort oznacza to, że te podmioty będą uprawnione do otrzymania zwrotu wartości wyprodukowanej na własny pożytek energii.

Czytaj więcej: Czy silny wiatr potrafi zniszczyć panele fotowoltaiczne?

Prosument lokatorski - jak to działa?

Prosument lokatorski to nowy sposób na zwrot wartości produkowanej energii. Dotychczas obowiązywała ulga w postaci obniżenia rachunków przez sprzedawcę, jednak od 1 października zwrot będzie odbywał się w formie zwrotu funduszy prosto na rachunek bankowy. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podkreśla, że tego typu rozwiązanie to bardzo duża zachęta do inwestycji w instalacje OZE i umieszczanie ich na dachach bloków.

Warto wiedzieć: Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych ile kosztuje?

Według przekazów Ministerstwa ogromną zaletą takiego rozwiązania jest sposób rozliczania, który ma mieć pozytywny wpływ na liczbę montowanych mikroinstalacji OZE o większej mocy niż wynika z szacowanego zapotrzebowania, bo ryzyko przepadnięcia wynagrodzenia za energię przepada.

Dwa etapy rozliczenia

Rozliczenie za energię ma przebiegać dwuetapowo. Najpierw za sprawą tzw. autokonsumpcji za energię wytworzoną w tej samej godzinie prosument nie będzie uiszczał opłat. zmiennych za dystrybucję energii. Późniejsze wytworzone przez wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową nadwyżki energii, czyli więcej niż zużyto w konkretnej godzinie, będą przeliczane przy pomocy przy pomocy przelicznika w postaci miesięcznej ceny rynkowej.

Zobacz również: Ile paneli fotowoltaicznych na dom 150 m2?

Od 1 lipca 2024 będzie obowiązywała jednak już stawka godzinowa. Po tym całym procesie nastąpi wypłata całości należności prosto na wskazany przez podmiot rachunek bankowy. To naprawdę wygodne rozwiązanie dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Warunki przystąpienia do programu

Resort rozwoju i technologii przekazał, że poza przyłączeniem instalacji za licznikiem części wspólnej budynku wielolokalowego, podmiot będzie musiał spełniać trzy inne warunki. 

  1. Mikroinstalacja o mocy do 50kW musi być znajdować się na dachu budynku lub jego balkonach, czyli na budynku. Zgodnie z warunkami nie może ona zostać umiejscowiona na gruncie. 
  2. Moc mikroinstalacji nie może być większa niż moc przyłączeniowa całego budynku wielolokalowego biorąc pod uwagę razem części wspólne i przestrzenie lokalowe.
  3. Budynek w przeważającej części musi pełnić funkcję mieszkalną.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation