W ostatnich latach montowanie paneli fotowoltaicznych w swoich gospodarstwach domowych, ale także firmach lub specjalnych do tego obszarach, stało się niezwykle popularnym i coraz częściej spotykanym rozwiązaniem.
Obecnie w Polsce można spotkać wiele firm, które zajmuje się produkcją oraz sprzedażą paneli fotowoltaicznych, a jeszcze więcej istnieje działalności które zajmuje się ich montażem. Przy instalacji paneli fotowoltaicznych należy jednak pamiętać o szerokiej ofercie rynku, a co za tym idzie dokładnym jej przeanalizowaniu i wyborze najlepszej i najbardziej korzystnej dla siebie opcji. W poniższym artykule zostaną przedstawione Państwu panele fotowoltaiczne SunPower.
Czym tak właściwie są panele fotowoltaiczne?
Dla osoby mającej pierwszy raz do czynienia z panelami należy wytłumaczyć czym są takie panele oraz jakie są ich cechy. Same panele to dużo moduły, zbudowane z ogniw, które odpowiadają za przetwarzania energii pochodzącej ze słońca w energię elektryczną, która jest tak wykorzystywana w każdym miejscu na świecie.
Wspomniane moduły umieszczone są w specjalnej ramie ochronnej, która wykonana jest przeważnie z aluminium. Obecnie czas gwarancyjny paneli to przeważnie 10 lub 12 lat od momentu zakupu, a sama technologia odporna jest na działanie mgły lub amoniaku, który spotkać można w pobliżu gospodarstw rolnych lub oczyszczalni ścieków.
3 podstawowe generacji paneli fotowoltaicznych
Na obecną chwilę panele dostępne są na polskim rynku w trzech generecjach. Pierwsza z nich jest najczęściej używaną w Polsce, a budowa panelu tej generacji oparta jest głównie na krzemie, dzięki czemu możliwa do osiągnięcia jest wysoka sprawność oraz konstrukcja liniowa. Wyróżnić w tej generacji możemy ogniwa mono i polikrystaliczne, a przetwarzanie energii jest najbardziej ekonomiczne w przypadku właśnie tego rodzaju paneli.
W przypadku drugiej generacji mamy do czynienia już z nieco bardziej innowacyjnym rozwiązaniem, które polega na tym, że panele są jeszcze bardziej odporne na różne czynniki atmosferyczne, a krzem amorficzny wykorzystywany w tej technologii jest jednym z najtańszych materiałów do produkcji, a sam proces przetwarzania energii słonecznej w prąd jest niezwykle łatwy.
Ogniwa trzeciej generacji są niezwykle odporne i elastyczne, a to wszystko dzięki zastosowaniu polimerów. Taka technologia oznacza już niezwykłą sprawność liniową, dzięki czemu montować można je na dachach, a wykorzystywane będzie maksymalne spektrum promieni słonecznych, co oznacza, że mamy do czynienia z wysoką wydajnością przy tego rodzaju panelach.
Sprawdź więcej: Panele fotowoltaiczne full black – Opinie, cena, wymiary
Panele SunPower - co je wyróżnia?
Ogniwa firmy SunPower są uważane za jedne z najlepszych, które można spotkać obecnie na rynku fotowoltaicznym. Wysoka sprawność oraz zastosowanie najlepszych innowacji pozwala zapewnić długi czas gwarancyjny na produkt, a sam producent chwali się, że żywotność produktu może wynosić nawet 25 lat, oferując taki sam czas okresu gwarancyjnego.
Co ważne panele od firmy SunPower są odporne na szkodliwe czynniki atmosferyczne, a także istnieje możliwość ich montażu na płaskim dachu co ułatwia montaż na budynkach mieszkalnych, takich jak chociażby bloki. Wielu cenionych specjalistów określa panele od SunPower jako konkurencyjne pod względem cenowym w stosunku do innych firm oferujących podobne produkty.
Warto wiedzieć: Panele fotowoltaiczne 500W – Opinie, cena, wymiary
Technologia Maxeon w panelach od SunPower
Flagowy produkt, czyli ogniwo monokrystaliczne w technologii Maxeon jest świetnym rozwiązaniem dla każdego. Takie ogniwo charakteryzuje się wynikiem 21 proc. sprawności, a każdy panel może produkować maksymalnie do 345 W, co w przypadku innych paneli o podobnych wymiarach jest niemożliwe do osiągnięcia.
Czytaj więcej: Pompy ciepła Mitsubishi – czy warto kupić?
Podsumowując, używana technologia Maxeon, jak i cała oferta firmy SunPower jest niezwykle imponująca, a producent dzięki wysokiej jakości modułów oraz długim okresie gwarancyjnym jest obecnie liderem w produkcji rozwiązań z zakresu instalacji fotowoltaicznych.