FotowoltaikawPolsce » Blog » Politechnika Łódzka znalazła się w zielonym konsorcjum
Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp

Politechnika Łódzka znalazła się w zielonym konsorcjum

Politechnika Łódzka razem z 34 badawczymi ośrodkami oraz firmami z Europy bierze udziała w projekcie unijnym o nazwie FRONTSH1P, które budżet wynosi dokładnie dziewiętnaście milionów euro. Cel tego przedsięwzięcia to opracowanie technologii „zielonych” dla gospodarki o zamkniętym obiegu.

W środę, 17 listopada, w Zatoce Sportu PŁ w mieście Łodzi odbyło się pierwsze spotkanie robocze partnerów, które biorąc udział we wspomnianym projekcie FRONTSH1P

19 milionów euro na technologie zielone

Budżet całego tego przedsięwzięcia wynosi 19 milionów euro. Lista uczestników obejmuje dokładnie trzydzieści cztery instytucje z Polski, Grecji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Holandii, Szwajcarii oraz Niemiec.

Czytaj więcej: Panele fotowoltaiczne najlepsze firmy Łódzkie

Projekt ten jest bardzo złożony, o czym świadczy nie tylko budżet, ale także lista konsorcjantów. Politechnika Łódzka lubi na pewno wyzwania, których efekty niosą dobro dla naszej zagrożonej coraz bardziej działaniami człowieka planety. Podejmujemy sporo inicjatyw w zakresie rozwoju zrównoważonego, a przystąpienie do tego bardzo dużego projektu jest jedną z nich. Na pewno wszystkich cieszy sam fakt, że region łódzki będzie obszarem wdrożenia naprawdę dobrych technologii oraz rozwiązań, które pójdą później w świat.

Wykorzystanie ponowne dwutlenku węgla

Zostaliśmy także poinformowani o tym, że uczelnia ta będzie prowadziła wiele pracy badawczo-rozwojowych związanych bezpośrednio z odpadami z gumy i tworzyw sztucznych, skupiając się bezpośrednio nad rozwojem technologii, która pozwala na wykorzystanie ponowne dwutlenku węgla wyprodukowanego w ramach samej działalności lidera projektu – firmy włoskiej K-Flex.

Warto wiedzieć: Fotowoltaika Łódzkie Forum

K-Flex ma czternaście produkcyjnych zakładów na całym świeci. W naszym kraju działa od dziewiętnastu lat. Zakład zatrudnia ponad osiemset osób w Uniejowie. Specjalizuje się w produkcji izolacji akustycznej i termicznej ze spienionego polietylenu oraz kauczuku.

Kalkulator: Fotowoltaika 6 kW – ile wyprodukuje instalacja prądu?

Założenie jest takie, że chcemy wykorzystać absolutnie każdy element odpadu z produkcji do użycia ponownego w naszych wszelkich procesach. Musimy przyznać, że są to skomplikowane procesy, a uzyskane dofinansowanie pozwoli nam je ulepszać oraz rozwijać. Udało się stworzyć konsorcjum, aby być dla środowiska naprawdę przyjaznym. Mowa nie tylko już o samym województwie łódzkim, ale o całej Europie.

Naprawdę jest to bardzo duży rozwój, który warto doceniać oraz szanować. Politechnice Łódzkiej należą się spore gratulacje oraz olbrzymie słowa uznania za całokształt działań.

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here