FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika – jaki okres rozliczeniowy wybrać w 2023 roku?
Fotowoltaika – jaki okres rozliczeniowy wybrać w 2023 roku?

Fotowoltaika – jaki okres rozliczeniowy wybrać w 2023 roku?

W dzisiejszym klimacie technologicznym nieustannie próbujemy znaleźć sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy. Niestety, niektórzy uważają, że panele fotowoltaiczne nie są dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Wiele osób ma wrażenie, że panele słoneczne są drogie i nie mogą wyprodukować wystarczającej ilości energii, aby uzasadnić ich koszt. Ponadto inni uważają, że panele słoneczne nie działają w pochmurnym klimacie.

Rozliczenie energii z fotowoltaiki

W związku z tym wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak korzystne i skuteczne mogą być panele słoneczne. Przy odrobinie wiedzy i badań można dowiedzieć się, jaki okres rozliczeniowy jest najlepszy dla fotowoltaiki. Jednodniowa energia z panelu może wytworzyć energię wystarczającą na cały tydzień. Oznacza to, że jednodniowa produkcja z panelu może pokryć zapotrzebowanie na energię na kilka dni. Wybierając odpowiedni okres rozliczeniowy, możemy w prosty sposób wyeliminować straty energii z systemu.

Firmy montujące panele fotowoltaiczne w Polsce

Fotowoltaika – jaki okres rozliczeniowy wybrać?

Na przykład, jeśli wybierzemy miesiąc z największą ilością światła słonecznego do produkcji energii, wiemy, że w pochmurne dni nie będzie produkcji energii. Wiemy również, że szczyt produkcji nastąpi w godzinach południowych, kiedy jest najwięcej światła słonecznego. W konsekwencji maksymalizacja czasu produkcji oznacza minimalizację czasu zużycia, abyśmy mogli zmaksymalizować wypłatę energii. Ponieważ panele słoneczne są inwestycją, lepiej jest wybrać miesiąc z największą ilością światła słonecznego do produkcji energii.

Warto wiedzieć: Kim jest oraz ile zarabia prosument?

Rozliczenie energii z fotowoltaiki 2023

Dzięki temu przyszłe zarobki będą wyższe niż w innych miesiącach. Ponadto wybór miesiąca o wysokim zużyciu energii spowoduje niższe koszty utrzymania, ponieważ każdego roku trzeba będzie wymienić lub naprawić mniej energii elektrycznej. Porównując miesięczne koszty utrzymania z minimalnym miesięcznym dochodem w poszczególnych regionach, łatwo można stwierdzić, które miesiące przynoszą najwyższy zwrot z inwestycji.

Wybór okresu rozliczeniowego na lato zmniejsza rachunki za prąd zimą, kiedy nasłonecznienie jest najniższe. Dzieje się tak dlatego, że większość paneli wytwarza energię z mniejszą szybkością zimą, kiedy jest mniej światła słonecznego i niższe temperatury. Ponadto niektóre panele mogą nie być używane lub ulec uszkodzeniu w okresie zimowym z powodu zmniejszonego nasłonecznienia i niższych temperatur.

Sprawdź również: Fotowoltaika 6 kW – ile wyprodukuje instalacja prądu?

W takim przypadku wybór niższego okresu rozliczeniowego automatycznie daje nam więcej mocy za nasze pieniądze w porównaniu do innych miesięcy. W niektórych krajach nie ma możliwości wyboru okresu rozliczeniowego i fotowoltaika jest zawsze rozliczana zimą. Oznacza to, że w pewnych porach roku możemy mieć zawodne usługi elektryczne lub w ogóle ich nie mieć.

Możemy również nie być w stanie skorzystać z sezonowych rabatów na naszych rachunkach za energię elektryczną, ponieważ nie jesteśmy w stanie wybrać, kiedy będziemy rozliczać się w każdym miesiącu. Chociaż wybór prawidłowego okresu rozliczeniowego może obniżyć rachunki za energię elektryczną, może również znacznie zwiększyć do początkowego kosztu instalacji.

Jaki jest okres rozliczeniowy dla prosumenta?

Ponieważ panele fotowoltaiczne są inwestycją, lepiej wybrać miesiąc z największą ilością światła słonecznego do produkcji energii, ponieważ zapewnia to wyższe zyski w dłuższej perspektywie. Wymaga to jednak większych inwestycji z góry, ponieważ panele mają krótszą żywotność niż typowe materiały budowlane, takie jak domy z drewna i metalu. Chociaż wiele osób uważa, że ​​panele słoneczne nie są dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy lub nie są wystarczająco wydajne ich potrzeb, są w rzeczywistości bardzo wydajnymi źródłami energii dla domów i firm.

Czytaj więcej: Fotowoltaika – sposób na zwolnienie z podatku od nieruchomości

Wiedza o tym, ile energii jest produkowane w różnych miesiącach i ile kosztowałoby nas to w innym przypadku, może pomóc nam podjąć świadomą decyzję, czy panele słoneczne mają dla nas ogólny sens finansowy.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here