FotowoltaikawPolsce » Blog » Wojna w Ukrainie grozi opóźnieniami w branży fotowoltaicznej

Wojna w Ukrainie grozi opóźnieniami w branży fotowoltaicznej

Wojna w Ukrainie grozi w naszym kraju sporymi opóźnieniami w budowie fotowoltaicznych farm, między innymi z uwagi na braki kadrowe. Według organizacji, OZE jest elementem energetycznego bezpieczeństwa oraz ich rozwój powinien nieco przyspieszyć.

Konsekwencje wojny w Ukrainie dla branży energetycznej w Polsce

Opóźnienia w budowie źródeł się przełożą na niedotrzymywanie terminów wytworzenia pierwszego energii z nowych instalacji. Obecnie wszelcy zwycięzcy OZE na to mają 24 miesiące. Na całe szczęście, na etapie uzgodnień się znajduje projekt nowelizacji ustawy o OZE, który to przewiduje wydłużenie terminu tego do 33 miesięcy. Bardzo podobnie jak w przypadku wiatrowych instalacji.

Czytaj więcej: Jak wybrać firmę fotowoltaiczną?

Ta zmiana to efekt między innymi starań PSF, które zabiegało znacznie o wydłużenie terminu z uwagi na wszelkie problemy w realizowaniu zawartych przyłączeniowych warunków oraz przyłączeniowych umów i zaburzeń łańcuchów dostaw, które są związane z pandemią COVID-19.

Co mówią dane?

Według wszelkich danych przesyłowego operatora PSE, na koniec ubiegłego roku do systemu krajowego było przyłączone 7 GW słonecznych wytwórczych mocy, z czego ponad trzy czwarte to tak zwane prosumenckie instalacje. W sumie to fotowoltaika pokryła blisko trzy procent krajowego zużycia rocznego energii, dostarczając 4,6 TWh energii.

Nasz poradnik: Fotowoltaika jak prowadzić marketing?

Jednak jak uwagę zwraca PSF, potencjał krajowy PV przekracza wielokrotnie moce dotychczasowe wytwórcze fotowoltaiki w naszym kraju, a sama elastyczność zastosowania technologii naprawdę stwarza nieograniczone właściwie możliwości wszelkich zastosowań. Jest to fantastyczne pole do innowacji, jak perowskity, które zostały opracowane przez Polkę – Olgę Malinkiewicz, które mają ogromną szansę na zrewolucjonizowanie energetyki. Takie informacje podkreśla Ewa Magiera.

Warto wiedzieć: Fotowoltaika Poznań dofinansowanie 2022

Jak mówi sama szefowa PSF, w naszym kraju cały czas przybywa projektów wielkoskalowych PV. Rośnie także rynek usług, a przestrzeń na wejście biznesowe w sektor słonecznej energetyki się powiększa nieustannie. Stawiać muszą jednocześnie czoła wszelkim wyzwaniom, które mają ogromny wpływ na płynność łańcucha dostaw, czy też terminowość projektów.

Opinie o firmach: Fotowoltaika WadowiceFotowoltaika Zakopane

Teraz, to bardziej niż kiedykolwiek, strategie zarządzania aktywami, ich eksploatacji mają znaczenie kluczowe w zmniejszeniu ryzyk potencjalnych inwestycji, niezawodności instalacji oraz redukcji kosztów.

Jak będzie to wszystko wyglądało w rzeczywistości dopiero się okaże, ale na pewno jest szansa, że wszystko będzie przebiegało bez problemu.

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here