FotowoltaikawPolsce » Blog » Kampanie z żarówką nie są zgodne z prawdą

Kampanie z żarówką nie są zgodne z prawdą

Rada Reklamy wydała stanowisko, że kampanie, które niedawno mogliśmy zauważyć na billboardach w całej Polsce i które bezpośrednio uderzają w Unię Europejską, nie są zgodne z prawdą. 

Hasło które od lutego mogliśmy zobaczyć na billboardach brzmiało:

„Opłata klimatyczna Unii Europejskiej to aż 60 proc. kosztów produkcji energii. Polityka klimatyczna UE = Droga energia, wysokie ceny”

Kto jest autorem tej wprowadzającej w błąd kampanii? Okazuje się że przyczyniło się do tego pięć polskich spółek energetycznych: Enea Wytwarzanie, PGE GiEK, Enea Połaniec, a także Tauron Wytwarzanie oraz PGNiG Termika.

Sprawdź: Ranking instalatorów fotowoltaiki 2022

Warto podkreślić, że w spółkach tych część udziałów należy do skarbu państwa. 
Kampania spotkała się z dużą falą krytyki, zarówno ze strony polityków, ale również ekspertów czy aktywistów klimatycznych. Oprócz antyunijnego, zmanipulowanego wydźwięku, krytykowany jest również brak rzetelnego przedstawienia kosztów, które faktycznie ponosimy za prąd.

Jeden z billbordów, który umieszczony został przy Dworcu Centralnym w Warszawie, szybko uległ zamianie, po akcji aktywistów z Greenpeace’u. Nowa wersja brzmiała

„Polskie elektrownie manipulują”, „Węgiel = droga energia, wysokie ceny”.

Hasła kampanii nie są zgodne z prawdą, a ich celem jest dezinformacja

18 lutego Fundacja WWF Polska złożyła skargę dotyczącą kampanii Polskich Elektrowni do Rady Reklamy. Niespełna miesiąc później, bo 17 marca, Rada Reklamy przyznała WWF rację. Zgodnie z jej orzeczeniem kampania przekazywała informacje niezgodne z prawdą – nieprawdziwym bowiem jest stwierdzenie, że polityka klimatyczna prowadzona przez Unię Europejską przyczynia się aż do 60% kosztów energii.

Poradnik: Fotowoltaika jak prowadzić marketing?

Co więcej, z przeprowadzonych analiz wynika, że Unia Europejska odpowiedzialna jest za około 20% kosztów. Kampania miała na celu  nie tylko wprowadzenie odbiorców w błąd, ale również zmniejszenie odpowiedzialności usługodawców, którzy w Polsce są odpowiedzialni za rozprowadzanie energii. Według Rady Reklamy twórcy kampanii naruszyli standard rzetelnego informowania o kwestiach związanych z ekologią, które wynikają bezpośrednio z Kodeksu Etyki Reklamy.

Warto wiedzieć: Sprawdzona strategia SEO dla branży fotowoltaicznej

WWF Polska postuluje, aby Polskie Elektrownie nie tylko usunęły z przestrzeni publicznej billboardy, ale także podjęły działania w celu sprostowania informacji. Według działaczy niedopuszczalne jest, aby za pieniądze z zwykłych obywateli tworzono reklamy nieprawdziwe.

Kampania zbiegła się w czasie z wysokimi podwyżkami cen za prąd – jej głównym celem było przeniesienie winy, czy też odpowiedzialności, za taki stan rzeczy na właśnie instytucje Unii Europejskiej, a zdjęcie jej z rządu, a także poddanie pod wątpliwość dalszą realizację polityki klimatycznej UE.

Warto wiedzieć: Aktualne dotacje do fotowoltaiki na rok 2022

Manipulacja to bardzo niebezpieczna rzecz, czego świetnym przykładem jest chociażby obecna sytuacja w Rosji, której mieszkańcy, mimo dostępu do niezależnych mediów nie chcą uwierzyć, że ich kraj bezpodstawnie zaatakował demokratyczne państwo. Manipulacja przyczyniła się także do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE

  • informacje przekazywane obywatelom miały za zadanie przekonać ich, że kraj może jedynie zyskać na wyjściu ze wspólnoty. 

Czy można mówić o przełomowej decyzji Rady Reklamy?

Polskie Elektrownie nie zdecydowały się na przystąpienie do postępowania, twierdząc, że kampania miała charakter jedynie informacyjny i nie była ona reklamą.

Decyzja, którą wydała Rada Reklamy, może być więc przełomowa i mieć wpływ na rozpatrywanie przyszłych spraw, dotyczących kampanii uderzających chociażby w osoby LGBT+. Według rzeczniczki WWF, jest to bardzo dobry ruch ze strony Rady Reklamy, która swoim działaniem pokazała, że reklamy trafiające do opinii publicznej powinny być rzetelne.

Opinie o firmach: Fotowoltaika Małopolskie i Fotowoltaika Śląskie

W obecnych czasach doświadczamy konsekwencji dezinformacji i fake newsów, dlatego tak ważne jest, aby podjąć skuteczną walkę z informacjami, których głównym celem jest wprowadzenie opinii publicznej w błąd.

Nie można pozwolić na to, aby twórcy nierzetelnych reklam nie czuli żadnych konsekwencji, a swoje działania argumentowali tym, że dana kampania nie była reklamą, a jedynie stanowiła informację. 

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here