FotowoltaikawPolsce » Blog » Łączenie paneli fotowoltaicznych – w jaki sposób łączyć?

Łączenie paneli fotowoltaicznych – w jaki sposób łączyć?

Panele fotowoltaiczne to świetny sposób na generowanie energii elektrycznej. Jednak wiele osób nie wie, jak podłączyć panele fotowoltaiczne. Najczęstszym sposobem łączenia paneli słonecznych jest użycie systemu okablowania DC. Jednak system okablowania prądu przemiennego jest również opcją i jest znacznie bardziej wydajny niż system prądu stałego. Dodatkowo transformator może być używany z systemem okablowania prądu przemiennego w celu zwiększenia ilości wytwarzanej energii elektrycznej.

Jak łączyć ze sobą panele fotowoltaiczne?

Jednym ze sposobów podłączenia paneli słonecznych jest użycie systemu okablowania prądu stałego. Ten typ okablowania umożliwia przepływ prądu tylko w jednym kierunku; panele pobierają prąd z sieci w odwrotnym kierunku. Ta metoda jest niedroga i łatwa w instalacji, ale nie wytwarza tyle energii, co system okablowania AC. W związku z tym wiele osób woli łączyć panele słoneczne w ten sposób, aby ułatwić sobie ich instalację. Teoretycznie system prądu stałego może łączyć panele słoneczne z dowolnym urządzeniem zasilanym prądem przemiennym; jednak większość urządzeń działa tylko z określonym poziomem napięcia AC. Chociaż ta metoda nadal wytwarza czystą energię, nie jest tak skuteczna jak system AC.

Łączenie paneli fotowoltaicznych – w jaki sposób?

Łączenie paneli fotowoltaicznych można wykonać na dwa sposoby: równolegle lub szeregowo. Łączenie równoległe polega na połączeniu plusów i minusów paneli, aby otrzymać stałe napięcie, ale zwiększone natężenie. Natomiast łączenie szeregowe polega na łączeniu pojedynczych paneli w szereg, co zwiększa napięcie, ale zmniejsza natężenie. Łączenie paneli fotowoltaicznych ma wiele zalet, w tym zwiększoną wydajność systemu. Łączenie równoległe jest szczególnie wygodne w przypadku instalacji o małej mocy, gdyż moduły mogą być podłączone bezpośrednio do falownika lub mikrofalownika.

Czytaj dalej: Panele fotowoltaiczne na budynku gospodarczym

Łączenie szeregowe jest bardziej odpowiednie w przypadku instalacji wysokonapięciowych, w których zastosowanie wymagane jest połączenie wielu łańcuchów i zastosowanie inwerterów o szerszym zakresie prądu wejściowego. Pomaga to zapewnić wysoką wydajność systemu, a także zwiększyć jego niezawodność. Decyzję dotyczącą sposobu łączenia modułów zawsze dokonuje profesjonalna firma montażowa, biorąc pod uwagę rodzaj falownika i ew. dalsze plany rozbudowy inwestycji.

Sposoby łączenia paneli fotowoltaicznych

Innym sposobem podłączenia paneli słonecznych jest użycie systemu okablowania AC. Ten typ okablowania umożliwia przepływ prądu w obu kierunkach; panele otrzymują prąd z sieci lub falownika paneli słonecznych. Ta metoda jest znacznie bardziej wydajna niż system prądu stałego i wytwarza więcej energii niż system akumulatorowy lub hybrydowy. Jednak ten rodzaj okablowania może być kosztowny i trudny w instalacji. Ponadto większość wykonawców instalacji elektrycznych nie wie, jak zainstalować tego typu okablowanie, co na przestrzeni lat przyczyniło się do upadku wielu firm zajmujących się panelami słonecznymi. Aby instalacja tego typu okablowania była łatwiejsza i tańsza dla wykonawców, należy udostępnić schematy elektryczne pokazujące sposób łączenia urządzeń, aby wykonawcy instalacji elektrycznych wiedzieli, na których częściach domu powinni się skupić podczas instalacji okablowania.

Na czym polega łączenie równoległe paneli fotowoltaicznych?

Najlepsze sposobem podłączenia paneli fotowoltaicznych jest zastosowanie instalacji elektrycznej AC z transformatorem. Ten rodzaj okablowania umożliwia przepływ prądu z wielu źródeł (paneli słonecznych i sieci) do jednego transformatora, a następnie do jednego urządzenia (inwertera). To rozwiązanie jest bardziej wydajne niż podłączanie paneli fotowoltaicznych bezpośrednio do sieci lub wykorzystywanie akumulatorów do magazynowania energii. Jest też dużo skuteczniejszy w wytwarzaniu czystej energii niż inne metody łączenia – takie jak wykorzystanie akumulatorów do magazynowania energii czy łączenie paneli z systemem prądu stałego. Takie rozwiązanie zwiększa efektywność domu i czyni go bardziej atrakcyjnym dla potencjalnych nabywców.

Zalety i wady łączenia równoległego

Chociaż to rozwiązanie wytwarza więcej czystej energii niż inne metody podłączenia, ma też wady. Na przykład instalacja tego typu okablowania wymaga specjalistów od elektryki ze specjalistycznym przeszkoleniem, ponieważ wymaga innych środków ostrożności niż inne formy połączeń.

Warto wiedzieć: Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych ile kosztuje?

Ponadto, jeśli transformator otrzyma zbyt dużą moc z sieci lub zbyt małą moc z paneli słonecznych, odpowiednio przeciąży lub niedoładuje, powodując uszkodzenie transformatora i prawdopodobnie także innych urządzeń w domu. Ponadto instalacja tego typu okablowania może być dość kosztowna; w zależności od tego, gdzie mieszkasz i ile watów potrzebujesz na stopę kwadratową, ta forma połączenia może nie być ekonomiczna dla potrzeb twojego domu.

Na czym polega łączenie szeregowe paneli fotowoltaicznych?

Ogólnie rzecz biorąc, połączenie paneli fotowoltaicznych za pomocą systemu prądu przemiennego z transformatorem zapewnia bardziej wydajne połączenia niż łączenie ich za pomocą systemu prądu stałego lub samych baterii. Chociaż wiąże się to z dodatkowymi kosztami i środkami ostrożności, wdrożenie systemu AC pozwoli użytkownikom na większą elastyczność w zakresie źródeł zasilania i ogólnie zwiększy produkcję energii elektrycznej.

Czytaj więcej: Carport fotowoltaiczny – nowoczesna samochodowa wiata

Ponadto świadomość, że różne systemy wytwarzają różne ilości czystej energii, może pomóc użytkownikom określić, czy wdrożenie systemu AC będzie dla nich opłacalne w dłuższej perspektywie. Chociaż wymaga to planowania i inwestycji z góry, wdrożenie tego rozwiązania okaże się opłacalne w dłuższej perspektywie, gdy użytkownicy rozważą wszystkie koszty związane z wdrażaniem i konserwacją ich źródeł zasilania w czasie.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here