FotowoltaikawPolsce » Blog » Marzec 2022 Rekord produkcji w instalacjach fotowoltaicznych

Marzec 2022 Rekord produkcji w instalacjach fotowoltaicznych

W marcu bieżącego roku padł kolejny rekord – instalacje fotowoltaiczne wyprodukowały w tym miesiącu 795 GWh energii elektrycznej, czyli więcej niż w miesiącach letnich roku ubiegłego. Powodem tego była zarówno wyjątkowo sprzyjająca pogoda, jak i szybki wzrost mocy w systemie. Energia, pozyskiwana w ten sposób, jest też obecnie konkurencyjna cenowo.

Rekordowy miesiąc w fotowoltaice

Wzrost produkcji instalacji fotowoltaicznych w Polsce, liczony rok do roku, wynosi aż 28%. Warto odnotować też nowy rekord, jeżeli idzie o całościową ilość energii, pozyskiwanej w naszym kraju ze słońca. Dzięki rozwojowi tej branży coraz bardziej realny staje się scenariusz uniezależnienia się naszej energetyki od paliw kopalnych.

Czytaj również: Ile możemy zarobić na dzierżawie ziemi pod fotowoltaikę?

Warto podkreślić, że do tej pory nawet w miesiącach letnich fotowoltaika w naszym kraju nie produkowała podobnych ilości energii elektrycznej. Na kolejne rekordy przypuszczalnie nie trzeba będzie czekać zbyt długo, bowiem moc zainstalowana rośnie w tej branży błyskawicznie. W samym styczniu wzrosła ona o 6,2% w stosunku do grudnia, a podobne tempo notowane jest już od października 2021 r.

Należy jednak zaznaczyć, że pomimo wspomnianego rekordu, w marcu energia wyprodukowana w instalacjach fotowoltaicznych stanowiła zaledwie 5,4% całości, dostępnej w systemie energetycznym. Wg danych Agencji Rynku Energii trzy czwarte produkcji energii solarnej pochodzi przy tym z systemów prosumenckich – zużywana jest więc ona głównie na potrzeby własne gospodarstw domowych.

W ostatnim czasie coraz więcej firm interesuje się jednak inwestycjami tego typu. Wpływa na to przede wszystkim wzrost cen energii elektrycznej, czyniący budowę komercyjnych elektrowni słonecznych opłacalnym przedsięwzięciem, pomimo wielu niesprzyjających czynników, takich jak wzrost cen części składowych instalacji czy kłopoty z dostawami podzespołów.

Sprawdź również: Gwarancja na instalację fotowoltaiczną – jak działa?

Polska – kraj energetyki słonecznej?

Pomimo kolejnych rekordów branży fotowoltaicznej wielu ekspertów zwraca uwagę, że nadal znacznie wyższa jest efektywność produkcja energii z innych źródeł – choćby farm wiatrowych. Czy wobec tego stawianie na energię pochodzącą ze słońca ma w naszym kraju sens? Polska nie jest wszak znana z wysokiej liczby słonecznych dni, a warunki klimatyczne znacznie odbiegają u nas od tych, które może zapewnić Grecja czy Hiszpania.

Sprawdź ranking firm fotowoltaicznych w miastach:

Jak się okazuje – przy dzisiejszych cenach prądu nie ma to aż takiego znaczenia. Jednocześnie eksperci szacują, że instalacje w naszym kraju mniej narażone są na spadki produkcji, związane z wysokimi temperaturami; w rezultacie średnia efektywność paneli słonecznych w naszym kraju jest jedynie o ok. 20% niższa niż w krajach południa Europy.

Według osób, reprezentujących branżę dużych producentów energii fotowoltaicznej, problemem jest natomiast obecnie możliwość przyłączenia instalacji komercyjnych do sieci. Dotyczy to zwłaszcza północy Polski, gdzie infrastruktura rezerwowana jest pod planowane inwestycje w morskie farmy wiatrowe.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here