FotowoltaikawPolsce » Blog » 28 Marca Rekord fotowoltaiki i energii wiatrowej

28 Marca Rekord fotowoltaiki i energii wiatrowej

Zarówno fotowoltaika jak i elektrownie wiatrowe posiadają rewelacyjne warunki do pracy. Ogromny wpływ posiada na to panujące warunki pogodowe, z jednej strony jest słonecznie, a z drugiej – wietrznie. W konsekwencji zaobserwowano rekord ilości wyprodukowanej energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. 

Rok 2022 to złoty okres dla Odnawialnych Źródeł Energii?

Posiadacze odnawialnych źródeł energii w 2022 roku posiadają powody do radości. Gwałtowne wiatry, które przechodziły nad Polską przełożyły się na ogromne ilości energii, która została wyprodukowana przez elektrownie wiatrowe. Równolegle marzec był miesiącem, który pozwolił na uzyskanie bardzo dobrych wyników produkcji energii pochodzącej ze źródeł słonecznych. Pozyskane dane przedstawiają, że 28 marca udało się uzyskać wyjątkowe wartości dla wymienionych Odnawialnych Źródeł Energii. 

Rekordowe wartości

Rekordowy wynik padł 28 marca, kiedy podczas jednej godziny wyprodukowano przeszło 4810 MWh energii elektrycznej. Dla porównania za pomocą instalacji fotowoltaicznych pozyskano około 4774 MWh. Co w rezultacie pozwoliło uzyskać 9584 MWh z tych dwóch źródeł. 

Z pewnością dla uzyskiwanych wartości bardzo duże znaczenie posiada większa moc instalacji fotowoltaicznych. Agencja Rynku Energii przedstawiła, że na koniec stycznia 2021 roku w Polsce łączna wartość zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych wynosiła 8246,5 MW. Z kolei rok wcześniej, czyli w styczniu 2021 roku, moc zainstalowanej fotowoltaiki wynosiła tylko 4124,5 MW, czyli była niemalże dwukrotnie niższa. 

Czytaj również nasze poradniki:

Wszystko wskazuje na to, że fotowoltaika będzie mocno rozwijała się w najbliższym czasie. Dla odnawialnych źródeł energii kluczowe będzie następne 10 lat, kiedy te rozwiązania będą jeszcze bardziej spopularyzowane. Należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie, które nie będzie posiadało ogromnego przełożenia na sytuację energetyczną w Polsce. Konieczne jest dokonywanie inwestycji w urządzenia, które umożliwią magazynowanie energii w Polsce. 

OZE szansa dla Polski?

Choć na horyzoncie pojawia się ogromny potencjał energetyczny, to należy pamiętać, że jest to ogromna szansa, która może przejść naszej ojczyźnie koło nosa.

Ranking instalatorów w miastach:

Najlepiej już od tego momentu rozpocząć inwestycje, które pozwolą na zmagazynowanie energii, żeby nie zmarnować tego, co będzie pochodziło z najbardziej ekologicznych rozwiązań, które nie przekładają się na niszczenie naszego środowiska, otoczenia i przede wszystkim zdrowia obywateli. W ODE tkwi ogromny potencjał, który należy wyłącznie wykorzystać do granic możliwości. 

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here